تولد نوزاد با دندان: لزوم معاینه دندان پزشکی

از صدها سال پیش، تولد نوزاد با دندان به دلیل تصور ارتباط وی با شیاطین با مرگ او همراه بود. خوشبختانه، این اتفاق امروزه دیگر رخ نمی دهد. در واقع، ممکن است والدین حتی از این اتفاق خوشحال هم شوند، زیرا این امر به معنی درد کمتر کودک برای رشد دندان است. از سوی دیگر مادرها از دادن شیر به یک نوزاد دندان دار خیلی خوشحال نمی شوند!
دندانهایی که در دهان نوزاد تازه متولد شده وجود دارند یا دندانهایی که در ۳۰ روز اول زندگی در دهان کودک رشد می کنند را دندان مولودی می خوانند. گاهی اوقات این دندان ها، شیری زاید یا اضافی هستند، اما بسیاری از اوقات همان دندانهای عادی کودک هستند که فقط شش ماه زودتر درآمده اند.

عوامل تولد نوزاد با دندان:

در حالی که علت دقیق تولد نوزاد با دندان نامشخص است، اما اعتقاد بر این است که دندان هایی که به سطح لثه بسیار نزدیک باشند زودتر رشد می کنند. عفونت، حالت های تب، تروما، سوء تغذیه، تحریک هورمونی و قرار گرفتن مادر در معرض سموم محیطی به عنوان عوامل احتمالی دخیل شناخته شده اند.

میزان شیوع تولد نوزاد با دندان:

به نقل از برخی منابع تولد نوزاد با دندان مولودی یک در هر ۶۰۰۰ مورد رخ می دهد. منابع دیگر حدودا تعداد ۱ در ۲۷۰۰ را اعلام می کنند. ۲ درصد کودکان مبتلا به شکاف لب و کام یکجانبه با دندان مولودی به دنیا می آیند و ۱۰ درصد کودکان مبتلا به شکاف لب و کام دو جانبه دندان مولودی دارند. دندان شیری در دختران و کودکان برخی از قبایل بومی های خاص آمریکایی شایع تر است.

گاهی اوقات ممکن است کیست های سفیدی روی لثه نوزاد پدیدار شود که ارتباطی به دندان مولودی ندارند. در هر حال به یاد داشته باشید که ممکن است هر چیز سفید و سختی در دهان نوزاد دندان نباشد.

محل رویش دندان مولودی:

۸۵٪  دندانهای مولودی در قسمت میانی و در ردیف پایین قرار گرفته اند، ۱۱٪  در قسمت میانی و در ردیف بالا، ۳٪ نیش پایین  و مولر هستند، در حالی که ۱٪ هم ممکن است دندان نیش بالا و دندان مولر یا آسیابی بالا باشند.

در مواجهه با  تولد نوزاد با دندان بسیاری از والدین در مورد اقدامات لازم و احتمالی می پرسند. در بسیاری از موارد، پدر و مادر اصلا لزومی ندارد هیچ اقدامی انجام دهند. فقط باید خوشحال باشند که کودکشان کمتر برای دندان درآوردن عذاب خواهد کشید! هر چند، مشکلاتی هم در این رابطه وجود دارند که عبارتند از:

  • دندان مولودی می تواند تغذیه با شیر مادر را با مشکل مواجه سازد. شاید مادر ناچار شود شیر خود را دوشیده و با شیشه به کودک خود بدهد.
  • دندان مولودی می تواند باعث ایجاد زخم بر روی سطح پایین زبان شود. گاهی اوقات دندان شیری تیز است و می تواند باعث ایجاد زخم در سطح پایین زبان شود. در این مورد، دندانپزشک می تواند لبه های تیز دندان را صاف کند یا با مواد پر کردن دندان آن تیزی را از بین ببرد. با رفع این مشکل ، معمولا زخم زبان نیز برطرف خواهد شد.

خطر خفگی:

در حالی که اکثر دندانهای مولودی محکم به استخوان فک ثابت شده اند، گاهی اوقات این دندانها بسیار سست هستند و ممکن است با کوچک ترین ضربه بیوفتند. به نقل از برخی منابع بهتر است دندانهای مولودی کشیده شوند. منابع دیگر می گویند که خطر خفگی نادر است و کشیدن دندان از لحاظ عاطفی برای پدر و مادر دشوار است.

نتیجه گیری:

تولد نوزاد با دندان مشکل خاصی در دندان پزشکی به شمار نمی رود. با این حال، ایجاد مشکل برای شیردهی و احتمال آسیب و زخم در دهان نوزاد از آن اتفاق خوشایندی نمی سازد. در صورتی که نوزاد شما با دندان متولد شده است، بهتر است برای بررسی تیزی آن و احتمال ایجاد زخم در دهان نوزاد، اسستحکام آن در دهان نوزاد و بررسی احتمال نیاز به کشیدن آن به دندان پزشک اطفال مراجعه نمایید.

منبع

oralanswers

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *