مسواک کردن زبان: شش دلیل مهم

همواره به شما توصیه می شود که دندان خود را مسواک بزنید و نخ دندان بکشید. اما آیا زبان خود را نیز تمیز می کنید؟ زبان در بهداشت دهان و دندان نقش بسیار مهمی دارد. مسواک کردن زبان باعث پیشگیری از رشد باکتری ها، پوسیدگی دندان و بوی بد دهان می شود. در این مطلب با شش دلیل برای رعایت بهداشت زبان در کنار دندان آشنا شوید.

شش دلیل برای مسواک کردن زبان:

بهبود طعم غذا:

اگر جز آدم های شکمو هستید، مسواک کردن زبان با از بین بردن تجمع مواد باقی مانده، گیرنده های مزه روی زبان را تقویت می کند. در نتیجه طعم غذا را بهتر حس می کنید. زمانی که زبان با بقایای مواد غذایی پر شده است، گیرنده های زبان به خوبی به غذا تماس پیدا نمی کنند و در نتیجه طعم غذا را کامل حس نمی کنید.

بهبود سلامت قلب:

بهداشت دهان و دندان ضعیف با بیماری های قلبی عروقی و همچنین دیابت و ناباروری مرتبط است. شاید فکر کنید من هر شب دندان های خود را مسواک می زنم. اما اگر زبان خود را مسواک نمی زنید، سطح بزرگی از دهان شما محل تجمع باکتری ها است.

پیشگیری از تشکیل حفره ها:

با مسواک کردن زبان به ویژه قسمت انتهایی آن، باکتری ها و سموم مسئول ایجاد پلاک را از بین می برید. این امر از شما در برابر پوسیدگی دندان و ابتلا به بیماری های لثه محافظت می کند.

خلاص شدن از نفس بد بو:

برخی مطالعات تخمین می زنند که ۸۰ تا ۹۵ درصد نفس بد بو به دلیل تجمع مواد غذایی، باکتری ها، قارچ ها و سلول های مرده در انتهای زبان است. ممکن است جلوی زبان شما صورتی و سالم باشد، اما زبان خود را در مقابل آینه قرار دهید و پشت آن را بررسی کنید. اگر زبان شما سفید، زرد و یا حتی قهوه ای است، احتمال ابتلا به نفس بدبو زیاد است.

تقویت سیستم ایمنی بدن:

مسواک کردن زبان از جذب مجدد سموم در بدن جلوگیری می کند. تمیز کردن زبان در موقع بیماری بسیار مهم است. زیرا بسیاری از باکتری ها و ویروس ها در انتهای زبان جمع می شوند و بهبودی را به تاخیر می اندازند.

بهبود سلامت دستگاه گوارش:

تمیز کردن زبان تولید بزاق را افزایش می دهد که خود به هضم غذا و گوارش کمک می کند.

تمیز کردن زبان تنها چند ثانیه طول می کشد. اما همین طور که می بینید، مزایای بسیار زیادی دارد. اگر در حین تمیز کردن انتهای زبان احساس تهوع می کنید، سعی کنید با تنفس همزمان و عمیق این حالت را در خود از بین ببرید.

منبع

askthedentist

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *