درمان عفونت دندان و پیشگیری از آن

پوسیدگی دندان مراحل مختلفی دارد. مشکل ابتدا با مقداری فرسایش مینا شروع می شود. در این مرحله ممکن است فرد با لکه های سفیدی روی دندان خود رو به رو شود. در این مرحله پوسیدگی قابل برگشت و درمان است. فرد می تواند با مسواک زدن و مصرف دهانشویه حاوی فلوراید فرآیند تخریب مینا را معکوس کند. در مراحل شدیدتر، ریشه و پالپ دندان دچار عفونت و آبسه می شوند. در این مرحله فرد به درمان فوری تخصصی نیاز دارد، در غیر این صورت عفونت به سایر نقاط بدن منتشر می شود. در ادامه درمان عفونت دندان بررسی می شود.

درمان عفونت دندان:

برای درمان عفونت دندان سه راه حل وجود دارد. در روش اول، دندانپزشک می تواند با ایجاد یک برش در لثه کیسه چرک را تخلیه کند. عصب کشی یکی از دیگر درمان های رایج در تخلیه عفونت است. آخرین راه کشیدن دندان کاملا پوسیده است. عصب کشی از سایر روش های درمان عفونت دندان رایج تر است. قبل از عصب کشی ابتدا دندانپزشک عفونت دندان را تمیز می کند. در عصب کشی برای رسیدن به منطقه عفونی شده، ابتدا کانال های دندان با مته تراشیده می شوند، عفونت پاکسازی می شود، سپس کانال با ماده ضدعفونی کننده پر می شود. در نهایت برای حفاظت از دندان روی آن با روکش یا مواد پرکننده تمیز خواهد شد. بسته به مقدار زمان فعالیت عفونت در دندان، عصب کشی می تواند جزئی یا کلی باشد. برای درمان عفونت دندان، دندانپزشک آنتی بیوتیک نیز تجویز خواهد کرد.

پیشگیری:

هیچ کس نمی خواهد با درد و عوارض عفونت دندان مقابله کند، به همین دلیل پیشگیری بخش مهمی از برنامه درمان دندانپزشکی است. همیشه نمی توان از شکستن دندان پیشگیری کرد، اما از حفره های ناشی از بهداشت ضعیف دهان و دندان و عادات نامناسب غذایی می توان دوری کرد. خمیردندانی با حفاظت ۱۲ ساعته در برابر باکتری خریداری کنید و روزی دو بار دندان های خود را مسواک کنید. با مراجعه منظم برای معاینات روتین نیز می توانید بروز مشکلات دهان و دندان را در مراحل اولیه تشخیص دهید و از پیشرفت مشکل جلوگیری کنید. با استفاده از رادیوگرافی، دندانپزشک می تواند وجود کیست عفونی در دندان و نقاط ضعیف در مینا را تشخیص دهد. بنابراین می توانید پیش از جدی شدن مشکل آنها را حل کنید.

اجازه ندهید یک عفونت شدید زندگی شما را مختل کند. در صورتی که با علائم دندان درد رو به رو شدید، بهتر است هر چه سریع تر به دنبال درمان باشید. در غیر این صورت باید منتظر تشدید عفونت و بروز خطرات جدی برای سلامت خود باشید. رعایت عادات صحیح در بهداشت دهان و دندان می تواند مانع از رسیدن شما به این مرحله و متحمل شدن هزینه های سنگین شود.

منبع

colgate

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *