شکستن دندان: انواع شکستگی و راه های درمان

دندان عضو بسیار محکمی است که ممکن است در اثر جویدن چیزی سخت، ضربه به صورت، افتادن، ضعیف شده دیواره دندان در اثر وجود حفره و پرشدگی های بزرگ، ترک بخورد، بشکند یا نصف شود. زمانی که دندان بشکند، ممکن است دردی حس نشود. اما زبان به سرعت منطقه تیز در دهان را تشخیص می دهد. شکستگی های جزئی معمولا باعث درد نمی شوند، اما اگر قطعه بزرگی از دندان جدا شود، معمولا دندان درد می گیرد. شکستن دندان راه های درمانی زیادی دارد که در ادامه به آنها می پردازیم.

انواع درمان های شکستن دندان:

برای شکستن دندان درمان های مختفی وجود دارد که هر یک به نوع و محل شکستگی بستگی دارد. انواع شکستگی و درمان های پیشنهادی عبارتند از:

ترک های کوچک:

همچنین به نام کریز لاین نیز خوانده می شوند. این ترک های به حدی سطحی هستند که تنها لایه بیرونی دندان را تحت تاثیر قرار می دهند. این ترک های ریز به ندرت نیاز به درمان دارند. با این حال ممکن است دندانپزشک برای زیباتر کردن دندان شما ناحیه را پالیش کند.

دندان ترک خورده:

این نوع شکستگی شامل کل دندان، از سطح جویدن تا عصب، می شود. قطعات دندان با وجود ترک خوردن در جای خود قرار دارند، اما ترک به تدریج گسترش می یابد. ترک را می توان گاهی با مواد پرکننده درمان کرد. گاهی نیز برای جلوگیری از بدتر شدن ترک باید روی آن یک روکش قرار داد. اگر پالپ دندان آسیب دیده باشد، دندان باید عصب کشی شود.

شکستگی های کوچک:

لب پریدگی های دندان همواره به درمان نیاز ندارند. گاهی برای ترمیم شکستگی کوچک می توان محل را با مواد پرکننده ترمیم کرد. گاهی نیز لب پریدگی به حدی کوچک است که با مقداری پالیش و سایش سطح دندان می توان به زیبایی و ترمیم آن کمک کرد.

شکستگی برآمدگی روی دندان:

این نوع شکاف ها معمولا بر روی سطح جونده دندان دیده می شوند. بنابراین تاثیری روی پالپ دندان ندارند و بعید است که باعث درد شوند. برای بازیابی عملکرد دندان و پیشگیری از گسترش مشکل می توان از آنله یا روکش روی دندان استفاده کرد.

شکستن دندان به شکل جدی:

این نوع شکاف ها به قدری عمیق هستند که عصب را درگیر می کنند. دندان کاملا آسیب می بیند و حساس می شود. معمولا قسمت شکسته خونریزی دارد. برای بازگشت عملکرد دندان، به عصب کشی و استفاده از روکش به طور همزمان نیاز است.

دندان نصف شده:

این نوع شکستگی به این معنی است که دندان به صورت عمودی به دو قسمت جداگانه تقسیم شده است. برخی از دندانها، مانند دندان های مولار بیش از یک ریشه دارند. بنابراین در این موارد می توان یکی از ریشه ها را نگه داشت و بقیه را با یک روکش پوشش داد. اول باید دندان عصب کشی شود. سپس دندانپزشک هر ریشه ای را که آسیب دیده است حذف می کند و بقیه دندان و ریشه را با تاج پوشش می دهد. در برخی موارد که نمی توان ریشه را حفظ کرد دندان باید کشیده شود.

شکاف عمودی ریشه:

این ترک ها در ریشه دندان شروع می شوند و به تدریج به سمت سطح جونده گسترش می یابند. این شکاف اغلب دردناک است زیرا معمولا ناحیه اطراف ریشه عفونی می شود. در بیشتر موارد، دندان باید کشیده شود.

شکستن دندان در اثر وجود پوسیدگی:

در این مورد، دندان به دلیل وجود حفره تضعیف شده و از درون به بیرون فرو می پاشد. دندانپزشک ابتدا حفره را ارزیابی می کند و بهترین راه حفظ دندان را به شما پیشنهاد می دهد. در برخی موارد که پوسیدگی به استخوان رسیده باشد و راهی برای نجات آن وجود نداشته باشد، دندان باید کشیده شود.

منبع

colgate

2 پاسخ
  1. سمیرا
    سمیرا گفته:

    سلام .دندان کرسی دارم که خیلی پیش عصب کشی شده و با وسعت زیاد پرشده اکنون دیواره داخلی دندانم از پرکردگی میانی جداشده ولی به لثه متصل است .آیا میتوانم قسمت دندان شکسته را باریشه اش خارج کنم و بقیه دندان و پرکردگی را نگه دارم تا بعدا روکش کنم .لطفا راهنمایی بفرمایید

    پاسخ

تعقیب

  1. […] زیادی ممکن است برای دندان پیش بیاید که گاهی به شکستگی یا ترک خوردن دندان ختم می شود. در این موارد وضعیت به […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *