دندان لب پر: آیا باید ترمیم شود؟

حوادث زیادی ممکن است برای دندان پیش بیاید که گاهی به شکستگی یا ترک خوردن دندان ختم می شود. در این موارد وضعیت به قدری بارز است که معمولا بیمار سریعا برای درمان مراجعه می کند. اما گاهی ضربه جزئی است و تنها باعث لب پریدگی دندان می شود. دندان لب پر به ندرت باعث درد و ناراحتی می شود. به همین دلیل اغلب بیماران برای مداوا اقدام خاصی انجام نمی دهند. در این موارد باید گفت که عدم وجود درد نباید مانع از مراجعه شما برای معاینه و اتخاذ تصمیم تخصصی در مورد نیاز به درمان شود.

نیاز به معاینه برای تعیین نوع درمان:

مهمترین مشکلی که ممکن است دندان لب پر با آن مواجه باشد، وجود بافت های میکروسکوپی در ساختار دندان است که احتمالا مسواک نمی تواند آنها را به خوبی تمیز کند. عدم توانایی فرد در تمیز کردن دندان می تواند آن را به منبعی برای تجمع باکتری تبدیل کند. هر گونه تجمع باکتری می تواند سلامت دندان را تهدید کند و این تهدید در مورد دندانی که از قبل آسیب دیده است بیشتر است. در صورت عدم مراجعه، ممکن است شرایط دندانی که پیش از این جزئی به شمار می رفت، پیچیده تر شود و دندان دچار حفره یا عفونت گردد. بنابراین بهتر است پس از وارد شدن هر گونه آسیب به دندان سریعا به دندانپزشک مراجعه کنید. شدت آسیب و تاثیر آن در زیبایی لبخند شما تعیین کننده روش درمانی است.

درمان دندان لب پر:

در بعضی موارد که لب پریدگی بسیار جزئی است، می توان از مواد پر کننده برای ترمیم لبخند فرد استفاده کرد. تنها ماده ای که در حال حاضر مقاومت لازم را دارد و بر زیبایی فرد تاثیر بد نمی گذارد، رزین کامپوزیتی است. دندانپزشک باتجربه می تواند رزین را دقیقا هم رنگ دندان شما انتخاب کند و با مهارت و دقت فرم دندان شما را به شکل طبیعی بازگرداند.

توصیه می شود که در مواردی که بافت داخلی دندان صدمه ندیده است و دندان بیمار از جای خود تکان نخورده است، از سایر درمان های تهاجمی مانند استفاده از روکش اجتناب شود.

در زمان استفاده از رزین کامپوزیت بیمار باید اصولی را رعایت کند. بهتر است بیمار تا ۲۴ ساعت از مصرف مواد غذایی رنگدانه دار استفاده نکند و هر شش ماه یکبار برای معاینه و پالیش کامپوزیت به دندانپزشک مراجعه کند.

در مواردی که بافت داخلی دندان آسیب دیده است و لب پریدگی بیشتر از حد است یا در مواردی که چند دندان در کنار هم دچار آسیب شده اند، دندانپزشک می تواند دندان شما را کمی صیقل دهد و از روکش روی آن استفاده کند. درمان با روکش معمولا برگشت ناپذیر است.

استفاده از تاج نیز یکی از دیگر روش های درمان دندان لب پر شده است که برای دندان هایی به کار می رود که در محدوده لبخند فرد قرار دارند. در این موارد برای بازگرداندن زیبایی لبخند فرد و طبیعی بودن ظاهر دندان، کل ساختار دندان با تاج پوشانده می شود.

 

منبع

spencershelleydds 

2 پاسخ

تعقیب

  1. […] بر پنهان کردن ترک، لب پریدگی و لکه، از وینر پرسلین برای اصلاح برخی مشکلات جزئی […]

  2. […] از تکنیک های مختلفی از جمله عکس برداری سه بعدی و CAD / CAM، ترمیم دندان ها را به شکل دقیق تر و سریع تر امکان پذیر می کند. با […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *