انله دندانپزشکی: جایگزینی مناسب برای تاج دندان

روش های متنوعی برای پوشش دهی دندان ارائه می شود. یکی از این روش ها انله دندانپزشکی است. بسیاری از افراد انله را پرکننده غیر مستقیم می خوانند. این نوع ترمیم پوششی قوی تر، مناسب تر و طولانی تر برای دندان های پوسیده یا دچار سایر آسیب های ساختاری ارائه می دهد.

انله دندانپزشکی چیست؟

در حالی که مواد پرکننده دندان در طول یک جلسه بر روی دندان قرار می گیرند، انله ها قبل از نصب باید قالب گیری شده و به آزمایشگاه فرستاده شوند تا در جلسه بعد به دندان چسبانده شوند. قالبی که تنها جایی وسط دندان را پر کند اینله خوانده می شود، در حالیکه اگر قرار باشد تمام سطح جونده دندان را بپوشاند به آن انله دندانپزشکی گفته می شود.

روش انجام:

انله ممکن است از مواد مختلفی از جمله پرسلین، طلا و رزین ساخته شود. تفاوت این سه ماده، تنها در ظاهر آنهاست. به طور کلی برای نصب قالب به دو جلسه درمان نیاز است.

در اولین جلسه از دندان شما قالب دقیقی تهیه می شود. سپس قالب به آزمایشگاه فرستاده می شود. دندانپزشک یک انله موقت برای شما می سازد تا زمان ساخت قالب دائمی از دندان های شما محافظت کند.

در جلسه دوم، دندانپزشکان پانسمان موقت را بر می دارد و انله دائمی را نصب می کند. سپس دندانپزشک بلند بودن پایه دندان را بررسی می کند و از صافی و اتصال محکم آن به دندان مطمئن می شود. دندانپزشک حاشیه قالب را پالیش می کند تا لبه های تیز نداشته باشد.

مواد:

نوع ماده مورد استفاده برای انله دندانپزشکی به محل دندان بستگی دارد. برای مثال، از طلا می توان برای دندان های مولار استفاده کرد. در حالی که رزین برای افرادی ایده آل است که دچار عادت دندان قروچه هستند یا دچار ناهماهنگی فک هستند. از پرسلین برای ترمیم دندان ها در ناحیه لبخند استفاده می شود.

سایر مزایای انله دندانپزشکی:

تمیز کردن آسان:

اتصال انله به نحوی است که دقیقا با دندان تناسب دارد، به همین دلیل تمیز کردن و مراقبت از آن بسیار آسان تر از تاج است.

رنگ:

تغییر رنگ در انله بسیار کمتر از پر کننده رزین است.

اندازه واقعی:

پر کننده کامپوزیت بعد از اتصال ممکن است دچار انقباض یا انبساط شود در حالی که این روش دچار هیچ گونه تغییر اندازه ای نمی شود.

حفاظت از دندان های طبیعی:

این روش امکان حفظ دندان های طبیعی اما پوسیده و آسیب دیده را به مدت طولانی تر فراهم می کند.

پایداری:

این روش دندان های ضعیف را بسیار قوی و محکم می کند. این قدرت بدین دلیل است که برای بازسازی دندان نیازی به تغییر شکل چندانی در ساختار آن وجود ندارد.

جایگزینی برای تاج:

این روش جایگزین بسیار ارزان تر و مقرون به صرفه تری نسبت به تاج کامل است. قالب تنها به کاسپ دندان چسبانده می شود و نیازی به پوشش کامل تا خط لثه وجود ندارد. بنابراین بخش زیادی از دندان شما به صورت طبیعی حفظ می شود.

چنانچه دچار پوسیدگی دندان هستید، برای اطلاع از بهترین و آخرین روش های ترمیمی با دندانپزشکان مجرب کلینیک دندانپزشکی پردیس مشورت کنید. ما از بازگرداندن لبخند زیبایی که مطلوب شماست مسروریم.

منبع

rockhilldentist

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *