تکنولوژی سرک: پیشرفت های مدرن دندانپزشکی

تکنولوژی سرک (CEREC) پیشرفت جدیدی در دنیای تخصص دندانپزشکی است که با استفاده از تکنیک های مختلفی از جمله عکس برداری سه بعدی و CAD / CAM، ترمیم دندان ها را به شکل دقیق تر و سریع تر امکان پذیر می کند. با استفاده از این روش می توان در تنها یک جلسه دندان را ترمیم و جایگزین کرد. علاوه بر این، با استفاده از آخرین نرم افزارها و پیشرفت های سخت افزاری، میتوان انواع مختلف مواد سرامیکی، از جمله تاج، روکش ها، اینله و انله را در یک جلسه تهیه کرد.

نحوه عملکرد تکنولوژی سرک:

ابتدا از حفره دندان عکس برداری می شود و به عنوان یک مدل دیجیتالی سه بعدی ذخیره می شود. سپس از یک نرم افزار اختصاصی برای تقریب شکل ترمیم با استفاده از مقایسه با دندان های مجاور استفاده می شود.

پس از آن، دندانپزشک این مدل را با استفاده از نرم افزار سه بعدی CAD بهینه می کند. هنگامی که مدل کامل شود، یک ماشین برش با استفاده از تیغه های الماس تحت کنترل کامپیوتر، قالب دندان را از یک بلوک سرامیکی درست می کند. ساخت قالب برای دندان به میزان ریزه کاری آن بستگی دارد اما به طور کلی حدود ۲۰ دقیقه طول می کشد.

پس از اتمام برش، قالب دندان با استفاده از رزین به محل ترمیم متصل می شود. دقت این روش جدید به حدی است که نیازی به هیچ گونه پالیش و ترمیم از سوی دندانپزشک نیست. دستگاه با دقتی در حد میکرومتر قالب یا روکش مورد نیاز برای دندان بیمار را می سازد.

مزایا:

استفاده از تکنولوژی سرک با مزایای زیادی همراه است. مهمترین مزیت آن کوتاه کردن جلسات درمان است. کل پروسه درمان از اسکن دندان تا ساخت قالب در یک جلسه انجام می شود. بنابراین سادگی درمان از دیگر مزایای آن است. نیازی نیست بیمار تا جلسه بعدی درمان، وجود پانسمان و سایر مواد پرکننده را در دهان خود تحمل کند. قالب ها و روکش های ساخته شده توسط سرک همه از جنس سرامیک و هم رنگ دندان هستند. بنابرین زیبایی و طبیعی بودن ظاهر دندان فرد از دیگر مزایای استفاده از این تکنولوژی جدید است.

موارد به کارگیری:

از تکنولوژی سرک می توان در اغلب درمان ها استفاده کرد. مهم ترین حوزه های به کارگیری این روش عبارتند از:

این تکنولوژی در حال فراگیر شدن است و در حال حاضردر اروپا و آمریکا در برخی کلینیک ها دندانپزشکی به کار گرفته می شود. دقت و سرعت این روش بیماران زیادی را به خود جذب کرده است.

منبع

rockhilldentist

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *