حوادث منجر به آسیب به دندان: ۴ حادثه رایج برای دندان

موارد اورژانس دندانپزشکی به راحتی قابل پیش بینی نیستند، اما متاسفانه آسیب به دندان شایع ترین اتفاقی است که برای بدن فرد می افتد. از آنجا که نمی توان پیش بینی کرد چه زمانی و چگونه ممکن است حادثه ای برای دندان به وجود بیاید، با اطلاع یافتن از بیشترین حوادث رایج برای دندان می توانید خود را از قبل آماده کنید یا از این موقعیت ها دوری کنید. در ادامه برخی از حوادث منجر به آسیب به دندان آمده است.

حوادث منجر به آسیب به دندان:

آسیب های ورزشی:

قبل از شرکت در هر ورزشی باید ورقه ای را مبنی بر عدم تعهد باشگاه برای آسیب های وارده به ورزشکار امضا کنید. دلیل اصلی این امضا این است که هر چند ورزش کردن مفرح است، اما شما را در معرض خطر قرار می دهد. با توجه به توپ ها ، چوب و حتی بازیکنانی که به سرعت در حال حرکت در طول زمین هستند، خطرات زیادی شما را تهدید می کند. با پوشیدن گاردهای محافظتی و گارد دهان از خود تا جایی که می توانید محافظت کنید و آماده خطرات باشید. در بین حوادث منجر به آسیب به دندان هر چیزی از یک توپ سرگردان، یک تکل محکم، تا حتی آرنجی که روی صورت شما فرود می آید، می تواند موجب از دست رفتن دندان یا لق شدن آن شود. اگر دندانتان افتاد آن را در شیر قرار دهید و هر چه سریع تر به دندانپزشک مراجعه کنید. در صورتی که دندانتان شکست، تکه خرد شده را نیز با خود به مطب دندانپزشک ببرید.

جراحات در خانه:

حتی محتاط ترین افراد هم در معرض خطر لغزش و افتادن هستند. برای پیشگیری از حوادث منجر به آسیب به دندان در خانه اطمینان حاصل کنید که همه چیز را به خوبی تمیز کرده اید و هیچ چیز لقی در خانه وجود ندارد که موجب افتادن شما یا سایرین شود. به جز مواردی که در بالا به آن اشاره شد اگر افتادن موجب تغییر موقعیت دندان در محل خود در دهان شما شد، آن را در جای خود قرار دهید و هر چه سریعتر با دندانپزشک تماس بگیرید.

بهداشت دهان و دندان ضعیف:

این مورد کمتر اورژانس است و بیشتر تحت عنوان یک وضعیت جاری طبقه بندی می شود که در واقع قابل پیشگیری است. مسواک زدن و نخ دندان کشیدن منظم می تواند مانع ایجاد هرگونه پلاک شود که منجر به بیماری لثه و از دست رفتن دندان می شود. اگر به طور مرتب مسواک نمی زنید یا از تکنیک صحیحی برای تمیز کردن دهان و دندان خود استفاده نمی کنید، دهان خود را در معرض آسیب قرار داده اید. چنانچه دچار درد شدید، قرمزی، خونریزی یا علائم دیگری در لثه شدید، بلافاصله با دندانپزشک خود تماس بگیرید. او می تواند برای حذف عامل ایجاد مشکل اقدام کند.

صدمات در هنگام خوردن:

غذاهای سخت برای دندان های ضعیف بدترین چیز هستند. دندان هایی که عصب کشی شده اند دیواره ضعیفی دارند که تحمل فشارهای حاصل از جویدن غذاهای سخت را ندارند. اگر در حین جویدن درد تیزی را حس می کنید که از بین نمی رود، شاید مشکلی در دندان شما وجود دارد که به مداخله دندانپزشکی نیاز داشته باشد. در صورتی که در پی مصرف غذاهای چسبناک پر کننده یا تاج دندان جدا شد، هر چه سریع تر به دندانپزشک مراجعه کنید تا دندانتان ترمیم شود. در صورتی که دندان ضعیفی در دهان دارید برای پیشگیری از حوادث منجر به آسیب به دندان از جویدن مواد سخت و چسبناک با آن خودداری کنید.

همان طور که می بینید پیشگیری از موارد اورژانس دندانپزشکی تقریبا غیر ممکن است. اما با دانستن حوادث منجر به آسیب به دندان و خطرات پیش رو می توانید تا حد زیادی آنها را پیش بینی و از آنها اجتناب کنید.

منبع:

greenspointdental

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *