پالپکتومی: درمان پالپ عفونی دندان شیری

پالپکتومی روشی در دندانپزشکی است که در آن بافت پالپ از تاج تا پایین ریشه دندان برداشته می شود تا عفونت از بین برود و نیازی به کشیدن دندان نباشد. این روش معمولا روی دندان های شیری انجام می گیرد. دندانپزشکان از آن به عنوان بخشی از درمان عصب کشی یاد می کنند.

پالپ، که در مرکز دندان واقع شده است، از ادونتوبلاست ها (سلول های تولید کننده عاج و بافت همبند) و شبکه ای از اعصاب و عروق خونی ساخته شده است. پالپ مسئول تامین مواد مغذی به دندان و منبع احساس درد در موارد تروما، بیماری یا فشار به عاج است. وقتی که پالپ آلوده یا مجروح می شود، می تواند موجب درد و آسیب زیادی به بیمار شود.

کاندیدای انجام این روش:

پالپکتومی معمولا در کودکان مبتلا به پالپیت که در معرض نکروز یا مرگ سلول قرار دارند، انجام می شود. پالپیت اصطلاحی پزشکی است که به التهاب پالپ به دلیل عفونت باکتریایی ثانویه به پوسیدگی دندان یا تروما اشاره دارد. این وضعیت با درد مداوم و حساسیت شدید به دمای سرد یا گرم مشخص می شود. این روش در افراد مبتلا به آبسه پری آپیکال یا چرک انجام می شود.

پالپکتومی در دندان های شیری دارای میزان موفقیت بالایی در جلوگیری از گسترش عفونت باکتریایی و نکروز به دندان های مجاور است. مانع کشیدن دندان می شود و درد را سریعا متوقف می کند. بیمار پس از درمان می تواند از مسکن برای تسکین درد استفاده کند.

روش انجام پالپکتومی:

چند روز قبل از درمان، به بیمار آنتی بیوتیک داده می شود. مصرف دارو به خصوص در زمان ابتلا به آبسه اهمیت زیادی دارد.

این روش با استفاده از بی حسی موضعی انجام می شود تا ناراحتی بیمار را کاهش دهد. سپس دندانپزشک برای دسترسی به پالپ و حذف عفونت دندان را سوراخ می کند. اعصاب داخل پالپ با استفاده از فایل تمیز می شوند. برای اطمینان از حذف تمام عفونت و تمام بافت آلوده، دندانپزشک از فایل هایی در اندازه های مختلف استفاده خواهد کرد. پس از تمیز شدن دندان، فضای داخلی و کانال ها با استفاده از ماده پر کننده، پر خواهد شد. سپس برای افزایش مقاومت دندان از تاج روی آن استفاده می شود.

حفظ دندان های شیری کودک اهمیت زیادی در بهداشت دهان و دندان او و زیبایی لبخند وی پس از رشد دندان های دائمی دارد. افتادن زودهنگام هر یک از دندان های شیری ریسک نامرتبی دندان های دائمی را به همراه دارد. برای معاینه دندان های کودک خود هر شش ماه یکبار به دندانپزشک مراجعه کنید.

منبع:

docdoc

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *