دهانشویه روغنی برای تمیز کردن دندان

تمیز کردن دندان ها به سلامت آنها و پیشگیری از پوسیدگی کمک می کند. یکی از این روش های استفاده از دهانشویه روغنی یا روغن کشی دندان است.

در این روش از روغن های طبیعی به مدت ۲۰ دقیقه برای پاکسازی دهان از باکتری ها استفاده می شود. تنها کافی است از یک قاشق روغن طبیعی را در دهان قرقره کنید تا دهان شما تمیز شود.

آیا دهانشویه روغنی ایمن است؟

خوشبختانه، این یکی از آن روش هایی است که تقریبا تمام منابع تحقیقاتی بر سر آن توافق دارند. البته برخی از منابع مدعی هستند که مزایای نسبت داده شده به دهان شویه روغنی حقیقت ندارد و در واقع دهان را باکتری زدایی نمی کند، اما همه آنها موفق هستند که روغن کشی دندان ها آسیبی به بدن وارد نمی کند.

تمام روغن های مورد استفاده در این روش خوراکی هستند و خوردن آنها برای سلامتی خطری ایجاد نمی کند. تنها توصیه می شود که برای اجتناب از بلع باکتری های دهان، از خوردن روغن پس از نگهداشتن آن در دهان پرهیز کنید.

از چه روغنی باید استفاده کرد؟

پاسخ به این سوال به هدف شما بستگی دارد.

اگر هدف شما سفید کردن دندان هاست، روغن نارگیل از همه موثرتر است. روغن نارگیل همچنین در از بین بردن برخی باکتری های دهان، از جمله باکتری استرپتوکوکوس موتانس که عامل پوسیدگی دندان است، موثرتر از سایر روغن هاست.

روغن کنجد نیز در بسیاری از منابع توصیه می شود و به خوبی اثرات آن مورد مطالعه قرار گرفته است. استفاده از این روغن برای کسانی که به کنجد حساسیت ندارند، توصیه می شود. روغن زیتون نیز گاهی اوقات استفاده می شود، هر چند برخی از منابع ادعا می کنند که برای دندان بیش از حد ساینده است. نکته اصلی این است که از استفاده از هر گونه روغن دارای امگا ۶ بالا یا شیمیایی مانند روغن نباتی، روغن کانولا، روغن سویا، روغن ذرت، و غیره خودداری کنید.

گروه های خاص؟

کودکان:

استفاده از دهانشویه روغنی برای کودکان خطری ندارد به شرط آنکه قادر به تف کردن روغن باشند.

افراد باردار:

دهانشویه روغنی برای زنان باردار، به ویژه در سه ماهه اول، منعی ندارد. در واقع رعایت بهداشت دهان و دندان و مراقبت از لثه ها در این دوران از اهمیت زیادی برخوردار است. بنابراین استفاده از شیوه ای افزون بر مسواک زدن و نخ دندان کشیدن می تواند به پیشگیری از ابتلا به بیماری های لثه و پوسیدگی دندان در دوران بارداری کمک کند. با این حال همانند هر چیز دیگری، در مورد استفاده از این روش با پزشک یا مامای خود مشورت کنید.

منبع:

wellnessmama

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *