درمان اختلالات گفتاری با ارتودنسی

نحوه صحبت کردن فرد اولین چیزی است که افراد درباره او متوجه می شوند. آیا می دانستید که مرتب کردن دندان هایتان بر روی نحوه سخن گفتن شما تاثیر می گذارد؟ اگر دندان هایتان نامرتب است و دچار مشکلات گفتاری نیز هستید، برای بررسی امکان درمان اختلالات گفتاری با ارتودنسی به دندانپزشک مراجعه کنید.

درمان اختلالات گفتاری با ارتودنسی:

در اغلب موارد اختلالات گفتاری به وسیله گفتاری درمانی برطرف می شوند. اما گاهی علت این مشکل صرفا مشکلات دندانی است. تا زمانی که اشکال در فک یا دندان برطرف نشود، مشکلات فرد در حرف زدن نیز برطرف نمی شود. فهرست زیر از اختلالات گفتاری زیر و مشکلات ارتودنسی مرتبط با آن را بررسی کنید. در صورتی که احتمال می دهید چنین چیزی در مورد شما هم صدق می کند، حتما به ارتودنتیست یا دندانپزشک مراجعه کنید.

نوک زبانی حرف زدن:

علت اولیه نوک زبانی حرف زدن یا سوت کشیدن در تلفظ برخی اصوات، ابتلا به اوربایت است. زمانی که دندان های بالا با دندان های پایین هم پوشانی ندارند و بیش از حد جلو هستند، فرد دچار اوربایت است. دیگر علت نوک زبانی حرف زدن می تواند وجود فاصله بین دندان ها باشد. فاصله بین دندان مانع قرار گیری صحیح زبان می شود و باعث می شود که هوا در حین حرف زدن فرار کند و صدای سوت مانندی ایجاد شود. در چنین مواردی درمان اختلالات گفتاری با ارتودنسی و به کمک بریس انجام می شود. زمانی که فاصله بین دندان ها برطرف شود و اوربایت نیز اصلاح گردد، زبان بیمار نیز در نقطه صحیح قرار خواهد گرفت.

لکنت زبان:

درمان اختلالات گفتاری با ارتودنسی برای لکنت زبان نیز به کار می رود. برای صحیح حرف زدن، زبان باید برای حرکت کردن آزاد باشد. اگر ساختار فک و یا قرارگیری دندان ها این حرکات را محدود کند، فرد دچار لکنت زبان خواهد شد. دراغلب موارد استفاده از بریس و گسترش دهنده کام می تواند فک و دندان ها را اصلاح کند و فضای کافی برای حرکت زبان را ایجاد کند.

تلفظ نادرست:

در صورتی که دندان در موقعیت نادرستی قرارگرفته باشد، تلفظ برخی صداها بسیار دشوار خواهد بود (اگر غیر ممکن نباشد). به عنوان مثال، صامت های سایشی مانند “س” یا “ت” مستلزم تماس زبان با دندان هستند. ارتودنسی با جابه جایی دندان ها به تلفظ بهتر کمک می کند.

درمان ارتودنسی سرمایه گذاری در اعتماد به نفس و سلامت:

ارتودنسی درمانی جادویی برای تمام اختلالات گفتاری نیست. با این حال، برای افرادی که دچار برخی اختلالات گفتاری هستند، ارتودنسی می تواند زندگی آنها را تغییر دهد. مزایای درمان ارتودنسی تنها به گفتار درمانی محدود نمی شود. بیمار در تمام عمر از داشتن یک لبخند زیبا اعتماد به نفس خواهد داشت و از مزایای بهداشت دهان و دندان در اثر داشتن دندان های مرتب بهره مند خواهد شد.

منبع:

mysmilect

2 پاسخ

تعقیب

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *