ایمپلنت برای مبتلایان به سندروم شوگرن

سندرم شوگرن یک اختلال خود ایمنی غیر معمول است که در آن سیستم ایمنی به غدد برون ریز رطوبت بدن آسیب می رساند. این بیماری می تواند موجب خشکی چشم، دهان و گلو شود. استفاده از ایمپلنت برای مبتلایان به سندروم شوگرن می تواند بهترین راه برای جایگزینی دندان های از دست رفته باشد.

این بیماری معمولا به عوارض جدی در دهان و دندان منجر می شود. بزاق محافظ طبیعی بدن در برابر باکتری های دهانی است. هنگامی که دهان خشک باشد، باکتری ها در آن تکثیر می شوند و اسید بیشتری تولید می شود. در نتیجه آسیبی جدی به دندان ها وارد می شود. به دلیل عوارض بیماری اغلب افراد مبتلا به سندروم شوگرن دندان های خود را از دست می دهند.

جایگزینی دندان های از دست رفته:

مطمئنا بهترین راه استفاده از ایمپلنت برای مبتلایان به سندروم شوگرن است. ایمپلنت در این بیماران مزیت های بیشتری نسبت به دندان مصنوعی دارد.

اما متاسفانه در این بیماران این نگرانی وجود دارد که ایمپلنت نیز به سرنوشت دندان های طبیعی دچار شود: عفونت، پوسیدگی و از دست دادن دندان. به هر حال، کاهش تولید بزاق می تواند روی ایمپلنت هم تاثیر بگذارد.

مطالعات اخیر نشان می دهد که این نگرانی نرخ پایینی دارد. در مقایسه با بیماران سالم، نرخ موفقیت ایمپلنت برای مبتلایان به سندروم شوگرن حدود ۹۷ درصد است. با این حال میزان پیگیری و معاینه در این بیماران بیشتر از افراد عادی است.

معایب دندان مصنوعی:

با وجود نتایج خوب ایمپلنت برای مبتلایان به سندروم شوگرن دشوار است که استفاده از دندان مصنوعی را توصیه کنیم. خشکی دهان به راحتی سلامت دهان و دندان بیمار را تحت تاثیر قرار می دهد. سایش پروتز مصنوعی روی لثه با وجود خشکی دهان می تواند آزاردهنده باشد. بنابراین در صورتی که بیمار از دندان مصنوعی استفاده کند، شانس زیادی وجود دارد که لثه های وی دچار زخم یا التهاب شود. این امر می تواند حیات دندان های طبیعی باقی مانده در دهان را نیز تحت تاثیر قرار دهد.

بنابراین عملکرد کلی ضعیف دندان مصنوعی و رضایت کمتر بیمار در این روش باعث شده است که استفاده از پروتز به بیمار توصیه نشود.

ایمپلنت برای مبتلایان به سندروم شوگرن:

پیش از تصمیم گیری بر سر اجرای ایمپلنت برای مبتلایان به سندروم شوگرن باید شرایط جسمی و سلامتی بیمار بررسی شود. برخی از فاکتورها نرخ موفقیت درمان را در این بیماران کاهش می دهد. فارغ از این امر، استفاده از ایمپلنت بهترین روش برای بهبود کیفیت زندگی و تغذیه در این بیماران است.

منبع:

irvinedentalcare

2 پاسخ

تعقیب

  1. […] مزمن دهان می تواند نشانه یک بیماری جدی مانند سندرم شوگرن، ایدز، دیابت، سرطان غدد بزاقی یا مصرف بیش از حد الکل […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *