تاثیر پنیر در سلامت دندان و پیشگیری از پوسیدگی

از قدیم همیشه به ما گفته می شد باید لیوان شیر خود را تمام کنیم. و همیشه هم در جواب چرای ما می گفتند چون برای استخوان و بدنت لازم است. همین امر در مورد سایر اعضای خانواده شیر، یعنی ماست، کفیر و پنیر، هم صدق می کند. شیر و محصولات آن منبع پروتئینی خوبی هستند، به همین دلیل در اغلب برنامه های تغذیه مصرف چند واحد شیر در روز به خصوص برای کودکان، زنان باردار و زنان شیرده توصیه می شود. اما امروزه ثابت شده است که برای سلامت دندان پنیر بهتر از شیر عمل می کند. تاثیر پنیر در سلامت دندان جدا از تامین مواد معدنی در پیشگیری از پوسیدگی دندان نیز ثابت شده است.

تاثیر پنیر در سلامت دندان:

تمام محصولات گرفته شده از شیر منابع خوبی از کلسیم هستند که ماده مغذی ضروری برای رشد و سلامت استخوان ها و دندان ها به شمار می رود. خوردن پنیر منجر به ایجاد پوششی از کلسیم روی دندان می شود که به حفاظت از پوسیدگی دندان کمک می کند. خوردن یک تکه پنیر می تواند غلظت پلاک کلسیم را تا ۱۱۲٪ افزایش دهد و به سخت شدن دندان ها کمک می کند. به نظر می رسد که پنیر از دیمنالیزاسیون یا از بین رفتن مواد معدنی دندان پیشگیری می کند و در عین حال باعث می شود که مواد معدنی دندان بازسازی شود.

تاثیر پنیر در سلامت دندان در چند مورد ثابت شده است. خوردن پنیر ممکن است موجب کاهش بروز حفره ها شود. هنگامی که فرد غذا می خورد، pH دهان کاهش پیدا می کند. این بدین معنی است که دهان اسیدی تر می شود. دندان ها بسیار به اسید حساس هستند. به نظر می رسد که خوردن پنیر باعث حفظ pH دهان در سطحی می شود که برای دندان ها ایمن است. تحت شرایط تجربی، نشان داده شد که افت pH پس از مصرف یک محلول حاوی ۱۰ درصد قند ۴٫۲۶ بود، اما حتی زمانی که محلول قندی پس از مصرف پنیر خورده شود، pH دهان تنها به ۶٫۴۸ کاهش یافت.

تاثیر پنیر در سلامت دندان در انواع چدار، سوئیس، آبی، مونتری جک، بری، گودا و پنیر فرآوری شده در کاهش پوسیدگی دندان نشان داده شده است.

بنابراین بهتر است وعده های غذایی خود را با خوردن یک تکه پنیر از انواع فوق به پایان برسانید تا میزان اسیدی شدن دهان را کاهش دهید. اسیدی شدن دهان به سرعت باعث تضعیف مینای دندان می شود، به حدی که حتی مسواک زدن هم موجب آسیب به آن و تخریب لایه محافظ دندان می گردد.

منبع:

medicinalfoodnews

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *