جرم گیری عمیق: درمان بیماری های پریودنتال

دهان شما ورودی بدن شماست. دندان های تمیز و لثه های سالم به یک زندگی سالم کمک می کند. دهان شما به سایر قسمت های بدن متصل است و نشان دهنده شرایط سلامتی بدن هم است. در ادامه جرم گیری عمیق و اثر آن بر بدن را مرور می کنیم.

جرم گیری عمیق:

جرم گیری عمیق یکی از روش های بهداشتی دندانپزشکی است که برای تمیز کردن بخشی از دندان مانند لثه به کار می رود تا بیماری پریودنتال درمان شود. اگر عادت داشته باشید که هر شش ماه یکبار به دندانپزشک مراجعه کنید، می توانید از نیاز به انجام چنین روش هایی پیشگیری کنید.

علائم نیاز به جرم گیری عمیق:

  • از ابزاری برای بررسی و اندازه گیری پاکت های لثه استفاده می شود. پاکت های عمیق تر از ۴ میلی متر نشانه ابتلا به بیماری پریودنتال است.
  • ممکن است رادیوگرافی نشان دهد که دچار تحلیل استخوان هستید، در نتیجه به جرم گیری عمیق نیاز خواهید داشت.
  • التهاب لثه در یک دوره طولانی دیگرنشانه بیماری لثه است که برای درمان آن به انجام این روش درمانی نیاز است.

انواع مختلف جرم گیری عمیق:

جرم گیری عمیق در روش های مختلف انجام می شود. نوع درمان به میزان سلامت لثه بستگی دارد. برای حصول بهترین نتیجه و آسیب نرسیدن به لثه، انجام صحیح و کافی این روش ضروری است.

اسکیلینگ:

یکی از اشکال این روش اسکیلینگ و روت پلنینگ است. این روش شامل حذف تارتار و پلاک بین لثه و دندان می شود. معمولا دندانپزشک از ابزارهای آلتراسوند الکتریکی یا اسکیلینگ دستی استفاده خواهد کرد.

روت پلنینگ:

روت پلنینگ دیگر شکل جرم گیری است. در این روش از ابزار جرم گیری برای حذف تارتار و پلاک از پاکت ریشه استفاده می شود. معمولا انجام این روش بیشتر از دو جلسه درمانی طول نخواهد کشید.

آیا جرم گیری عمیق ضروری است؟

انجام گاه به گاه این روش ضروری است. در صورتی که پلاک و تارتار به مدت طولانی دست نخورده باقی بمانند، زمینه رشد باکتری را فراهم می کنند. باکتری می تواند به راحتی لثه را تحریک کند و به عارضه ای به نام جینجیویت منجر شود. برای درمان این بیماری باید به دندانپزشک مراجعه کنید. در صورتی که این عارضه را درمان نکنید، جینجیویت به پریودنتیت تبدیل می شود و آسیب های جدی به دندان های شما وارد می شود.

هنگامی که بیماری های لثه درمان نشوند، دندان به تدریج ساختار حمایتی خود را از دست خواهد داد و لق خواهد شد. این مشکل به از دست رفتن دندان خواهد انجامید. برای دریافت مشاوره و درمان با متخصصان کلینیک ما تماس بگیرید.

منبع:

areteethbones

1 پاسخ

تعقیب

  1. […] دهان و دندان و روش های پیشگیری هستیم. متخصصان ما در جرم گیری، مراقبت و حفظ بهداشت دهان و دندان اهتمام کامل […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *