لکه های سفید روی زبان یا بار زبان

ممکن است با نگاه کردن به زبان خود متوجه لکه های سفیدی روی آن شوید. در اغلب موارد این لکه های سفید به خودی خود از بین می روند، اما در صورت تداوم، بهتر است به دندانپزشک مراجعه کنید. برفک دهان، آفت دهان یا لکوپلاکی علل عمده وجود لکه های سفید روی زبان هستند.

علل وجود لکه های سفید روی زبان:

برفک دهان:

برفک دهان، رشد بیش از حد نوعی قارچ، اغلب با سرکوب سیستم ایمنی بدن رخ می دهد. نوزادان، استفاده کنندگان از دندان مصنوعی، بیماران مبتلا به سرطان، ایدز و دیگر بیماری های سرکوب کننده سیستم ایمنی بدن، بیماران مبتلا به کم خونی و دیابت، مصرف کنندگان سیگار و افراد مبتلا به خشکی دهان، همه مستعد ابتلا به برفک دهان هستند. استفاده از یک دوره داروهای آنتی بیوتیک نیز می تواند موجب این حمله شود.

به ندرت این عارضه خطرناک است، اما عفونت طولانی مدت ممکن است نیاز به درمان داشته باشد. بافت های سفید خامه ای روی زبان یکی از نشانه های برفک دهان هستند. سایر علائم عبارتند از:

  • لکه های سفید در سایر نقاط دهان
  • بافت هایی که شبیه پنیر کاتج هستند
  • گوشه های ترک خورده و قرمز شده دهان و لب
  • از بین رفتن حس چشایی
  • خشکی دهان

مسواک کردن برفک دهان معمولا لکه های سفید روی زبان را از بین می برد، اما ممکن است مقداری هم باعث خونریزی شود.

آفت:

لکه های سفید روی زبان که با یک هاله قرمز احاطه شده اند می توانند نشانه ای از آفت باشند. ضایعه ممکن است کوچک و منفرد باشد یا بزرگ و گروهی باشد. آفت زبان دردناک است و با مسواک زدن از بین نمی رود.

ویروس ها، باکتری ها و مسائل مرتبط با سیستم ایمنی از علل عمده ابتلا به آفت و زخم های دهان هستند. تروما، آلرژی، استرس، استعمال سیگار، کمبود آهن و ویتامین شما را بیشتر مستعد ابتلا به بیماری می کند.

لکوپلاکی:

لکه های خاکستری یا سفید تحت عنوان لکوپلاکی معمولا روی لثه، زیر دهان و داخل لپ دیده می شوند، اما گاهی روی زبان نیز دیده می شوند. مسواک زدن ظاهر لکه ها را تغییر نمی دهد.

استعمال دخانیات و مصرف الکل از مهم ترین علل ابتلا به لکوپلاکی هستند. حدود ۷۵ درصد از افراد سیگاری به این بیماری دچار می شوند. این عارضه با احتمال خفیفی از پیشرفت به سرطان دهان همراه است.

سایر علل:

به جز موارد بالا، عدم رعایت بهداشت دهان و دندان، مسواک نزدن، نخ دندان نکشیدن، مسواک نکردن زبان، باقی ماندن مواد غذایی روی زبان و خشکی دهان از سایر علل بروز لکه های سفید روی زبان هستند.

زمان مراجعه به دندانپزشک:

در صورتی که بار زبان یا لکه های سفید ظرف مدت یک هفته تا ده روز از بین نرفت باید به دندانپزشک مراجعه کنید.

برای حفظ سلامتی دهان خود و کاهش احتمال ابتلا به چنین مشکلاتی، هر روز دو بار مسواک بزنید و نخ دندان بکشید. بیشتر افراد در دوره ای از زندگی خود بار زبان را تجربه می کنند. هر چند چنین عارضه ای اغلب بی ضرر است، اما می تواند علامتی از وجود مشکل جدی تری باشد. در صورتی که نگران هستید، برای معاینه و دریافت مشاوره به دندانپزشک مراجعه کنید.

منبع:

colgate

2 پاسخ

تعقیب

  1. […] ساده به نظر می رسد، اما مفید است. رد شدن هوای سرد از روی زبان باعث التیام و کاهش درد می […]

  2. […] تغییر رنگ زبان: علل سفید شدن آن لکه های سفید روی زبان یا بار زبان […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *