پریودنتیست کیست: حوزه های درمانی تخصصی

لبخند هر شخص متفاوت است. اما تمام لبخندهای جذاب دو مشخصه مشترک دارند: مجموعه کامل و سفیدی از دندان ها و لثه های صورتی رنگ سالم که در اندازه مناسب نمایش داده می شوند. از دندان های شما دندانپزشک مراقبت خواهد کرد و کار تشخیص و درمان مشکل بر عهده وی است. اما اگر در لثه های خود دچار مشکلی شدید، چه کسی باید آن را درمان کند؟ این کار پریودنتیست است.

پریودنتیست ها متخصصان دندانپزشکی هستند که در پیشگیری، تشخیص و درمان بیماری های لثه و دیگر ساختارهای حامی دندان مهارت دارند. آنها می توانند مراحل اولیه التهاب لثه را پیش از پیشرفت بیماری تشخیص دهند، جراحی های کوچک برای درمان پریودنتیت را انجام دهند و از تکنیک های لیزردرمانی و پیوند بافت لثه برای زیبایی خط لبخند استفاده می کنند.

پریودنتیست ها گاهی اوقات “جراحان پلاستیک دندانپزشکی” نامیده می شوند. آنها نیز مانند جراحان پلاستیک می توانند از تکنیک های مختلف برای بازسازی بافت نرم و حتی بازسازی استخوان در فک استفاده کنند.

پریودنتیست چگونه بیماری لثه را درمان می کند؟

این متخصص دارای مجموعه گسترده ای از ابزارها برای مبارزه با بیماری های لثه است. درمان به طور کلی با کمترین روش تهاجمی و پر هزینه، که روش های غیر جراحی است، شروع می شود. این دسته درمان ها شامل اسکیلینگ و روت پلنینگ می شود که با ابزارهای دستی برای تمیز کردن سطح ریشه استفاده می شود. در این روش ها گاهی از لیزر نیز استفاده می شود و برخی بیماران نیز داروهای ضدمیکروبی دریافت می کنند. گاهی رفع پلاک دندان و تارتار از سطح دندان و ریشه برای درمان بیماری لثه کافی است.

اگر بیماری پریودنتال به نقطه ای رسیده باشد که بافت لثه دیگر به خوبی به دندان اتصال نداشته باشد، ممکن است به جراحی لثه نیاز باشد. در این موارد از جراحی فلپ لثه برای باز کردن لثه و برداشتن بافت عفونی استفاده می شود. جراحی کاهش پاکت روش درمانی موثری است که در بسیاری از موارد پیشرفت بیماری پریودنتال را متوقف می کند.

بیماری لثه می تواند باعث تحلیل استخوان در فک شود و به بافت حامی دندان آسیب می زند. در صورت عدم درمان، عارضه می تواند باعث از دست رفتن دندان شود. برای معکوس کردن آسیب، پریودنتیست می تواند روش های بازسازی متعددی را پیشنهاد دهد. پیوند استخوان، پیوند لثه، و فاکتور های تحریک رشد لثه برای بازسازی آسیب وارد شده استفاده می شوند.

سایر درمان ها:

هنگامی که نمی توان دندان را نجات داد، بسیاری از پریودنتیست ها می توانند سیستم جایگزین دندان را ارائه کنند: ایمپلنت دندان. با استفاده از یک روش جراحی ساده در استخوان فک، پروتز دندان به جای دندان طبیعی قرار می گیرد و برای تمام عمر زیبایی را به شما هدیه خواهد داد.

این متخصص به روش های مختلف می تواند ظاهر لبخند شما را بهبود بخشد. جراحی پیوند لثه یکی از روش های درمان تحلیل لثه است که در آن از بافت سالم لثه استفاده می شود.

جراحی افزایش طول تاج نیز یکی از روش هایی است که در درمان لبخند لثه ای به کار می رود. در این روش بافت اضافی لثه برداشته می شود. بنابراین بخش بیشتری از دندان در معرض نمایش قرار می گیرد.

زمان مراجعه به پریودنتیست:

تحقیقات نشان می دهد که مسواک زدن و نخ دندان کشیدن، همراه با روش های تخصصی تمیز کردن دندان به صورت دوره ای، از ابتلا به پوسیدگی دندان و بیماری های لثه پیشگیری می کند. اما گاهی حتی افرادی هم که به بهداشت دهان و دندان خود اهمیت می دهند نیز نمی توانند مانع شروع بیماری لثه شوند. در اینجاست که باید به پریودنتیست مراجعه کنید. دندانپزشک در صورت تشخیص مشکل، شما را به یک پریودنتیست ارجاع خواهد داد. به علاوه برای بهبود ظاهر لبخند خود نیز می توانید به این متخصص مراجعه کنید.

در حالی که درمان پریودنتال می تواند اشکال مختلفی داشته باشد، همه آنها یک هدف را دنبال می کنند: درمان بیماری و معکوس کردن آسیب وارد شده به بافت لثه و بازیابی سلامت بیمار؛ بهبود ظاهر و عملکرد تمام بخش های لبخند، و افزایش طول عمر دندان طبیعی تا حد امکان.

در صورتی که به مشاوره یا درمان نیاز دارید، با متخصصان کلینیک ما تماس بگیرید. بیماری لثه اغلب بدون درد است. تشخیص به موقع سهم زیادی در درمان موفقیت آمیز دارد.

منبع:

dentalplans

1 پاسخ

تعقیب

  1. […] نیز در درمان عارضه موثر است. برای این کار، مراجعه به پریودنتیست ضروری به نظر می رسد. در موارد حاد و پیشرفته ریشه عریان […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *