انواع تخصص های دندانپزشکی: حوزه های درمانی

آیا تفاوت بین اندودنتیست و ارتودنتیست را نمی دانید؟ نمی دانید که برای مشکل خود به کدام یک از تخصص های پریودنتیست، پروستودنتیست یا پدودنتیست نیاز دارید؟ در این مطلب مرور سریعی بر انواع تخصص های دندانپزشکی خواهیم داشت.

انواع تخصص های دندانپزشکی:

اندودنتیست:

اگر تا به حال آنقدر بدشانس بوده اید که به عصب کشی نیاز داشته اید، حتما می دانید کار اندودنتیست چیست. اندودنتیست با بیماری و اختلالات پالپ دندان و بافت نرم سر و کار دارد. این متخصص برای درمان و نجات دندان شما تلاش می کند. در عین حال، اندودنتیست می تواند دندانی که در اثر ضربه از دهان بیرون افتاده است را در جای خود قرار دهد.

جراح دهان و فک و صورت:

این متخصص را عموما برای جراحی کشیدن دندان عقل می بینیم، اما به طور کلی وی متخصص جراحی دهان و صورت است. در بین انواع درمان هایی که این متخصص انجام می دهد، می توان به درمان سرطان دهان، جراحی بازسازی، کشیدن دندان، ترمیم نقایص مادرزادی، قرار دادن ایمپلنت های دندان، جراحی کاهش علائم TMJ و درمان شکستگی های استخوان صورت اشاره کرد.

ارتودنتیست:

یکی از انواع تخصص های دندانپزشکی که احتمالا بیشتر شناخته شده است، تخصص ارتودنسی است. ارتودنتیست ها در صاف کردن دندان ها جهت بهبود تراز دندان و فک متخصص هستند. این روش عمدتا از طریق استفاده از بریس و ریتینر انجام می شود. دندان ها را می توان در هر سنی صاف کرد، اما بهتر است درمان در سنین اولیه نوجوانی انجام شود. با این حال، با کمک روش های ارتودنسی سریع، اینویزیلاین و دیگر روش های رایج درمان بزرگسالان نیز امکان پذیر است.

پدودنتیست:

پدودنتیست یا متخصص دندانپزشکی اطفال به کار درمان و کمک به بهداشت دهان و دندان کودکان می پردازد. این متخصص علاوه بر آموزش عمومی دندانپزشکی، باید دوره های آموزش روانشناسی و رشد اطفال را نیز بگذارند تا بتواند با تمام کودکان از جمله کودکان دچار ترس یا مشکلات روانشناختی خاص کار کند. از آنجا که حوزه کاری این متخصص دندان های شیری است، بنابراین روش های پیشگیری عمده تمرکز دندانپزشک است.

پریودنتیست:

آیا دچار بیماری لثه یا جینجیویت پیشرفته هستید؟ پس باید به پریودنتیست مراجعه کنید. پریودنتیست به کار درمان بیماری های لثه و بافت نرم اشتغال دارد. این متخصص پس از اتمام دوره دندانپزشکی عمومی وارد دوره تخصصی بیماری های لثه می شود.

پروستودنتیست:

پروستودنتیست یا متخصصان پروتز دندان در تنظیم یا جایگزینی دندان ها تخصص دارند. ممکن است برای دریافت ایمپلنت یا دندان مصنوعی به این متخصص مراجعه کرده باشید. این متخصص بر روی بریج، روکش، ونیر و سایر روش های بازسازی ظاهر دندان کار می کند.

دندانپزشک زیبایی:

یکی از انواع تخصص های دندانپزشکی که رواج زیادی دارد ارائه خدمات زیبایی برای بهبود ظاهر لبخند فرد است. این تخصص شامل درمان های سفید کردن دندان، ونیر، باندینگ و ایمپلنت می شود.

دندانپزشک عمومی:

دندانپزشک عمومی به کار مراقبت های پیشگیرانه، تشخیص و درمان های اولیه مانند پر کردن، تاج و کپ دندان می پردازد. بسیاری از دندانپزشکان عمومی کار سفید کردن دندان را در نرخ های پایین تر نیز ارائه می کنند.

منبع:

ddssmiles

1 پاسخ

تعقیب

  1. […] بررسی روش های درمان خود ابتدا باید به ارتودنتیست مراجعه کنید. یک ارتودنتیست بهترین راه موجود برای صاف […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *