کاهش درد بیماری لثه: روش های خانگی

بیماری لثه در اثر تجمع پلاک و باکتری در لثه و التهاب آن رخ می دهد. باکتری هایی که باعث حمله به لثه می شوند، باعث ایجاد پاکت و لق شدن دندان می شوند تا آنکه در نهایت باعث افتادن دندان می شوند. حتی خفیف ترین مورد بیماری لثه نیز می تواند باعث درد و ناراحتی بیمار شود. با استفاده از روش های کاهش درد بیماری لثه می توانید به کاهش التهاب و مبارزه با عفونت کمک کنید.

روش های کاهش درد بیماری لثه:

قرقره آب نمک:

دهان خود را دو بار در روز با آب گرم و نمک بشویید. آب نمک عفونت را از لثه ها دور می کند و به بهبودی التهاب کمک می کند. برای درست کردن محلول، یک قاشق چای خوری نمک را در یک لیوان آب گرم بریزید. از آب سرد استفاده نکنید زیرا درد و حساسیت شما را افزایش می دهد. محلول را طوری قرقره کنید که آب از بین دندان ها و نواحی عفونی شده عبور کند.

محصولات حاوی بنزوکائین:

یکی از راه های کاهش درد بیماری لثه استفاده از پمادهای موضعی موجود در داروخانه است. این محصول باید حاوی بنزوکائین، بی حسی موضعی باشد که به طور موقت می تواند درد لثه را از بین ببرد. بنزوکائین معمولا در محصولات ساخته شده برای نوزادانی یافت می شود که در حال دندان در آوردن هستند اما برای کاهش درد لثه بزرگسالان نیز مفید است.

داروی مسکن:

از داروهای ضد التهابی بدون نسخه استفاده کنید. داروهایی مانند ایبوپروفن و ناپروکسن سدیم، می توانند در کاهش درد و التهاب لثه ها مفید باشند. اگر تب دارید، استفاده از این داروها نیز تا زمان رسیدن به دندانپزشک مفید است. برخی از افراد مانند کسانی که داروهای رقیق کننده خون مصرف می کنند نباید از این دسته داروها استفاده کنند. بنابراین پیش از مصرف هر گونه دارو با پزشک خود مشورت کنید.

ماساژ لثه:

دندان ها و لثه را روزی دو مرتبه با مسواک نرم تمیز کنید. این کار به نظر دردناک می رسد اما مسواک زدن به جدا شدن پلاک و آزاد شدن باکتری های گیر کرده بین لثه کمک می کند. در واقع، متوجه خواهید شد که پس از این کار در اثر ماساژ دادن لثه با مسواک حس بهتری خواهید داشت. مسواک زدن جریان خون به لثه را بهبود می بخشد که موجب تسریع بهبودی بیماری می شود. از نخ دندان نیز برای رفع پلاک های بین دندان استفاده کنید.

درمان تخصصی:

در اسرع وقت به دندانپزشک مراجعه کنید. از روش های فوق برای کاهش درد بیماری لثه می توانید استفاده کنید اما هیچ چیز نمی تواند جای درمان تخصصی را بگیرد. ممکن است لازم باشد جرم گیری عمیق انجام دهید یا آنتی بیوتیک مصرف کنید.

منبع:

livestrong

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *