حالت تهوع حین درمان دندانپزشکی: راه پیشگیری

تصور رفتن به دندانپزشکی هرگز راحت و دلپذیر نیست، اما برای برخی افراد که دچار تهوع فعال هستند این تصور مثل کابوس می ماند. عدم مراجعه برای معاینه یا درمان به دلیل حالت تهوع حین درمان دندانپزشکی راه حل خوبی نیست. از روش های زیر می توانید برای کاهش حالت تهوع خود در طول درمان استفاده کنید و البته پیش از شروع درمان دندانپزشک را از وضعیت خود مطلع کنید.

علت حالت تهوع حین درمان دندانپزشکی چیست؟

رفلکس تهوع واکنش طبیعی مکانیسم دفاعی بدن شما است که می خواهد از ورود اشیا خارجی به دستکاه تنفسی فوقانی پیشگیری کند. زمانی که بدن حس می کند چیزی به غیر از هوا در حال رفتن به سمت حنجره و نای است، عضلات منقبض می شوند و سعی می کنند آن شی را از مسیر هوایی خود دور کنند.

هنگامی که دندانپزشک ابزار و لوله های مکش را در دهان بیمار قرار می دهد برخی افراد دچار حالت تهوع می شوند.

چه باید کرد؟

از چند روش زیر برای کاهش حالت تهوع حین درمان دندانپزشکی می توانید استفاده کنید:

نفس کشیدن از طریق بینی:

یادآوری به خود برای نفس کشیدن از راه بینی وقتی دهان تا انتها باز است، کمی دشوار است. اما نفس کشیدن عمیق از راه بینی می تواند به شما حس خوبی بدهد. اگر احساس احتقان دارید، پیش از ملاقات دندانپزشکی از یک داروی ضداحتقان کمک بگیرید. استفاده از اسپری های بینی نیز برای باز کردن راه هوایی مفید است.

از ریزش آب دهان خود نترسید:

ریختن آب دهان مسئله خوشایندی نیست، اما بیرون ریختن آب دهان احتمال ایجاد حالت تهوع حین درمان دندانپزشکی را کمتر از زمانی می کند که با وجود آن همه وسیله دندانپزشکی در دهانتان سعی کنید آب دهان خود را قورت دهید.

حواس خودتان را پرت کنید:

با خود یک توپ استرس به مطب بیاورید تا در طول درمان آن را در دستتان فشار دهید، شعری را در ذهنتان تکرار کنید و هر کاری از دستتان برمی آید انجام دهید تا به حالت تهوع خود فکر نکنید.

دندانپزشک چه کمکی می تواند بکند؟

با شما حرف بزند:

البته همه دندانپزشکان مصاحبان خوبی برای حرف زدن نیستند، اما اگر شانس اوردید و دندانپزشک شما این طور بود، از او بخواهید در طول کار با شما حرف بزند. تا زمانی که نیازی به پاسخ دادن شما نباشد، حرف زدن می تواند حواس شما را از موضوع پرت کند.

شما را مستقیم تر بنشاند.

اگر مستقیم تر بنشینید، وسایل دندان پزشکی به انتهای دهان سر نمی خورند. ای امر شانس ایجاد حالت تهوع حین درمان دندانپزشکی را کمتر می کند.

استفاده از گاز خنده:

برای کسانی که دچار تهوع شدید هستند، اکسید نیتروژن یا گاز خنده می تواند مفید باشد. این روش بی حسی به ایجاد حالت تهوع در بیمار کمک می کند.

مراجعه به دندانپزشک بخشی از داشتن دندان های سالم است. اجازه ندهید حالت تهوع شما را از داشتن لبخند زیبا محروم کند.

منبع:

colgate

3 پاسخ
  1. خمسه یعقوب
    خمسه یعقوب گفته:

    سلام، ضمن تشکر، بیشتر دندانپزشکان اصلا توجهی به این مسله نداشته و راحتی خود را حین کار مورد توجه قرار میدهند . بنده به همین دلیل دچار این حالت گردیده ام و تجربه بدی داشته ام و اکنون اضطراب از مراجعه به دندانپزشکی دارم.

    پاسخ

تعقیب

  1. […] که با ورود ابزارهای دندانپزشکی به دهان دچار تهوع می […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *