نهفتگی دندان نیش: علت و درمان

در بعضی موارد، دندان به طور کامل از فک و بافت لثه بیرون نمی زند. نهفتگی دندان نیش بالا رایج ترین اختلال پس از نهفتگی دندان عقل است. دندان نهفته ممکن است باعث از بین رفتن استخوان، تخریب ریشه، یا شکل گیری کیست یا تومور شود. ارتودنتیست و جراح فک با هم کار می کنند تا با استفاده از روش های بریس ارتودنسی و جراحی فک، دندان را در ردیف کامل با دندان های دیگر قرار دهند. روش جراحی می تواند در هوشیاری یا با گزینه های مختلف بیهوشی انجام گیرد.

نهفتگی دندان نیش چیست؟

دندان نهفته دندانی است که به خوبی در دهان رشد کرده است. بیشترین نهفتگی در دندان عقل دیده می شود و پس از آن در دندان نیش دیده می شود. دندان نیش از آنجا مهم است که لبخند شما را شکل می دهد و برای جویدن و گاز زدن مهم است. با این حال به دلایل متعدد نهفتگی دندان نیش ممکن است رخ دهد. نهفتگی دندان نیش در ۲ درصد از جمعیت دیده می شود و در زنان دو برابر مردان رخ می دهند. این عارضه در سمت چپ و راست به صورت مساوی رخ می دهد و اغلب نهفتگی ها در سقف دهان قرار دارند.

علت:

دلایل زیادی برای نهفتگی دندان وجود دارد. در برخی موارد فضای کافی برای رشد دندان وجود ندارد. در برخی موارد دندان نمی تواند مسیر عادی رشد دندان مجاور را در موقعیت صحیح طی کند. برخی تئوری های دیگری بر این باورند که مولفه های ژنتیکی ممکن است عامل مهمی در نهفتگی باشند و ممکن است با سایر اختلالات دندانی مرتبط باشند.

تشخیص:

چگونه متوجه نهفتگی دندان نیش شویم؟ اولین روش آسان است، معاینه و لمس. دندان افراد بالغ باید در سن خاصی رشد کند و اگر این طور نشود حتما مشکل خاصی وجود دارد. علاوه بر این، زاویه و موقعیت دندان های مجاور ممکن است سرنخی از موقعیت دندان گمشده بدهد. معاینه دقیق محل همراه با حس بیمار در لثه می تواند سرنخی از موقعیت دندان بدهد.

رادیوگرافی دندان گام دوم در گردآوری اطلاعات است. رادیوگرافی انواعی از جمله پانورامیک، پریآپیکال و اکلوزال دارد. معمولا برای تشخیص به روش های مختلف از زوایای متعدد نیاز است.

در برخی موارد برای دستیابی به اطلاعات سه بعدی درباره موقعیت دندان نهفته به سی تی اسکن نیاز است.

مشکلات ناشی از نبود یک دندان:

مهم ترین مشکل نبود یک دندان در هنگام لبخند زدن است. اگر چه گاهی دندان شیری فضا را نگه داشته است اما شکل و سایز آن با دندان های دائمی تطابق ندارد. در بدترین حالت، فاصله ای بین دندان ها دیده می شود.

نهفتگی دندان می تواند باعث آسیب به دندان مجاور، تحت عنوان فرآیند جذب، شود. در فرایند جذب، دندان نهفته بخش هایی از دندان سالم را می خورد. در اغلب موارد، این آسیب غیر قابل درمان است و باعث از دست رفتن دندان می شود. اگر جذب رخ ندهد، دندان مجاور ممکن است در اثر فشار از جای طبیعی خود حرکت کند و باعث در هم ریختگی دندان ها شود.

گاهی نیز در اطراف دندان نهفته کیست و تومور به وجود می آید. در حالی که کیست و تومور انواع مختلفی دارد، در بهترین حالت درمان شامل برداشتن بافت و احتمالا کشیدن دندان نهفته می شود.

درمان نهفتگی دندان نیش:

در برخی موارد کشیدن دندان شیری نیش فضای کافی برای رشد دندان دائمی را فراهم می کند. این روش باید در سن ۱۰ تا ۱۳ سالگی انجام شود. با این حال، این روش تضمینی برای رشد صحیح دندان نیست. رشد دندان باید تحت نظر گرفته شود و در صورتی که ظرف یک سال دندان بیرون نزند، درمان های ثانویه باید انجام شود. درمان جراحی برای کمک به بیرون زدن دندان انجام می شود.

انتخاب نوع جراحی به دندان نهفته، شدت نهفتگی و محل دندان در فک بستگی دارد. یکی از این روش ها ژنژیوکتومی است. در این روش بافت لثه روی دندان نهفته برداشته می شود تا دندان به صورت طبیعی رشد کند یا ارتودنتیست بتواند به راحتی اتصالات را متصل کند. برای انتخاب روش درمان ابتدا با دندانپزشک خود مشورت کنید. بر اساس نوع مشکل و درمانی پیشنهادی، دندانپزشک شما را به متخصص مربوطه ارجاع خواهد داد.

منبع:

coronationdentalspecialty

 

1 پاسخ

تعقیب

  1. […] دندان ها فضای کمی وجود داشته باشد، این کار باعث رشد دندان نیش در موقعیت ناصحیح می شود. ژنتیک و سابقه فامیلی نیز […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *