تهوع ناشی از دندان مصنوعی: عادت کردن به آن

حالت تهوع زمانی که اولین بار از دندان مصنوعی استفاده می کنید طبیعی است. تهوع به شما کمک می کند که از ورود اشیا خطرناک به مسیر هوایی جلوگیری کنید. حالت تهوع ناشی از دندان مصنوعی زمانی رخ می دهد که سقف دهان، انتهای زبان یا گلو لمس شود.

علت تهوع ناشی از دندان مصنوعی:

حالت تهوع شما به دلیل افزایش آگاهی و اندیشه شما رخ داده است. زمانی که برای اولین بار سعی می کنید به دندان مصنوعی عادت کنید، تهوع ناشی از دندان مصنوعی می تواند به دلیل افزایش آگاهی از حضور آن در دهان ایجاد شود.

حالت تهوع پاسخی شرطی و عادتی است. این امر از آنجا واضح است که با وجود لمس نواحی حساس دهان توسط غذا، اما می توانید غذا را بدون مشکل بخورید. زیرا این پاسخی آموختنی است و شما خود را به آن شرطی کرده اید.

در اغلب موارد تهوع ناشی از دندان مصنوعی با عادت کردن به آن تمام می شود. اما می توانید از روش های زیر برای تسریع این پروسه استفاده کنید.

مسیر هوایی دهان را ببندید:

این کار به عادت کردن بخش کام دهان شما به دندان مصنوعی کمک می کند. برای تهوع ناشی از دندان مصنوعی باید از طریق بینی نفس بکشید و زبان خود را به پشت کام خود فشار دهید. این کار را با مقداری باز کردن دهان امتحان کنید و هر روز حداقل یک بار آن را انجام دهید تا به آن عادت کنید.

با مسواک از خود حساسیت زدایی کنید:

مسواک کوچکی را پشت دندان های پیشین خود بمالید تا آنکه قابل تحمل شود. سپس ابتدای کام خود را ماساژ دهید تا زمانی که احساس راحتی کنید. برای این کار عجله نکنید. اگر سریع پیش بروید در نهایت موجب تحریک تهوع خود می شوید. هر بار به عقب تر کام خود بروید و از آن حساسیت زدایی کنید.

مقداری زیادی آب بنوشید:

بیشتر مشکل تهوع ناشی از دندان مصنوعی به دلیل آن است که عادت ندارید چیزی در دهانتان باشد که جز غذاها نیست. مفزتان عادت کرده است که به هر چیزی در دهانتان به عنوان غذا فکر کند و در نتیجه غدد ترشح بزاق فعال می شوند. وجود بزاق اضافی در دهان موجب تهوع شما می شود. برای فرو بردن بزاق اضافی هر بار مقداری آب بنوشید.

آب نبات بخورید:

آب نبات ها سقف دهان شما را لمس می کنند و شما به لمس چیزی در سقف دهان خود عادت خواهید کرد. ضمن اینکه آب نبات مشکل افرادی که با استفاده از دندان مصنوعی دچار خشکی دهان شده اند را نیز حل می کند.

نکته:

به خودتان زمان بدهید. عادت کردن به دندان مصنوعی حدود شش هفته طول می کشد.

برای عادت کردن به دندان مصنوعی می توانید از دندانپزشک دستگاهی آموزشی دریافت کنید. در این مورد با دندانپزشک خود صحبت کنید.

هشدار:

تهوع اولیه ناشی از دندان مصنوعی طبیعی است. بنابراین اصرار نداشته باشید که دندان مصنوعی فوقانی شما بلند است. کوتاه کردن پروتز باعث مشکلات ثانویه بیشتری می شود.

البته ادامه یافتن تهوع بیش از زمان معمول نشانه ای از کلفت بودن، شل بودن یا بلند بودن پروتز است که باید اصلاح شود.

منبع:

healthfully

1 پاسخ

تعقیب

  1. […] با دندان مصنوعی خود احساس راحتی می کنید، اما هیچ زمانی برای استراحت […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *