تهوع حین رادیوگرافی دندان: روش درمان

اخیرا یکی از بیماران ما اعتراف کرد که سالهاست به دلیل ترس از تهوع حین رادیوگرافی دندان از مراجعه برای درمان و معاینه خودداری کرده است. این امر باعث بدتر شدن شرایط بیماری وی گشته بود و هزینه زیادی را برای او به جا گذاشت. این بیمار تنها نیست. معمولا بیمارانی که در طول درمان دندانپزشکی دچار تهوع می شوند از مراجعه برای درمان خودداری می کنند. مشکل اینجاست که این هراس از مراجعه باعث افزایش احتمال بروز پوسیدگی و سایر مشکلات جدی در آنان می شود.

در صورتی که برخی اقدامات ساده را انجام دهید می توانید تا حد زیادی از تهوع حین رادیوگرافی دندان پیشگیری کنید. اگر دچار این مشکل هستید، دندانپزشک خود را مطلع کنید. چنانچه متخصصان ما بدانند که کدام روش یا موقعیت در طول درمان باعث تهوع شما شده است، می توانیم از روش هایی برای پیشگیری از این رفلکس استفاده کنیم.

رادیوگرافی دندانپزشکی:

یکی از موقعیت های رایج که باعث بروز تهوع در بیمار می شود زمان انجام رادیوگرافی است. این حالت به خصوص در زمان انجام رادیوگرافی از دندان های خلفی شدیدتر می شود.

متخصصان کلینیک ما سعی می کنند این پروسه را در سریع ترین زمان ممکن انجام دهند تا شما کمتر اذیت شوید. اما از روش های زیر نیز می توانید برای پیشگیری از تهوع حین رادیوگرافی دندان استفاده کنید.

نحوه پیشگیری از تهوع حین رادیوگرافی دندان:

ثابت شده است که تکنیک های زیر به شما کمک می کنند که آرام بمانید و از بروز تهوع پیشگیری می کنند.

کنترل تنفس:

یکی از شکایات رایج این است که تنفس از راه دهان در زمان رادیوگرافی باعث تشدید حالت تهوع می شود. یکی از روش های پیشگیری از تهوع کنترل تنفس است.

  • از طریق بینی نفس بکشید.
  • نفس خود را تا زمان تکمیل رادیوگرافی نگه دارید.
  • به آرامی از راه دهان نفس بکشید.

بی حس کردن گلو و زبان:

دندانپزشک می تواند از یک اسپری بی حسی موضعی برای بی حس کردن گلو و زبان استفاده کند. این کار باعث می شود که کمتر رادیوگرافی را حس کنید و در نتیجه تهوع شما هم کمتر می شود.

حواس پرتی:

تکنیک های مختلفی وجود دارد تا حواس خود را از رادیوگرافی دور کنید. بسیاری از بیماران از گوش کردن به موسیقی استفاده می کنند.

تکنیک های جایگزین:

برای بیمارانی که دچار رفلکس شدید به رادیوگرافی داخل دهان هستند، می تواند از رادیوگرافی پانورامیک استفاده کرد.

اگر تهوع شما مانع از مراجعه به دندانپزشک می شود، با متخصصان ما تماس بگیرید. دندانپزشک می تواند گزینه های مختلف را برای شما تشریح کند تا ناراحتی شما در طول درمان کاهش یابد. با عدم مراجعه برای درمان و معاینه، سلامت دندان های خود را به خطر نیندازید.

منبع:

nishanhalimdmd

1 پاسخ

تعقیب

  1. […] اصرار دارید که پس از تهوع دهان خود را بشویید از جوش شیرین استفاده کنید زیرا ضرری […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *