ژنژیوکتومی: جراحی بیماری های لثه

عده زیادی از افراد به خصوص کسانی که بهداشت دهان و دندان خود را رعایت نمی کنند دچار بیماری های لثه هستند. در این شرایط ژنژیوکتومی می تواند اثرات بیماری پریودنتال را بهبود ببخشد. این روش می تواند روند بیماری را معکوس کند.

ژنژیوکتومی چیست؟

این روش شامل حذف کامل بخشی از لثه از دور دندان برای درمان بیماری لثه یا افزودن به طول تاج دندان می شود. این روش می تواند توسط یک دندانپزشک عمومی که دوره جراحی پریودنتال دیده است نیز انجام شود، اما بیشتر توسط یک پریودنتیست انجام می شود. پریودنتیست متخصص بیماری های لثه و جراحی آن است.

نوع دیگری از جراحی پریودنتال به نام ژنژیوپلاستی نامیده می شود. ژنژیوپلاستی با ژنژیوکتومی متفاوت است از این جهت که دومی شامل حذف کامل بخشی از لثه می شود و اولی به حذف مقدار کمی از لثه گفته می شود.

ژنژیوکتومی چگونه انجام می شود؟

جراحی با یک اسکنر جراحی تکمیل می شوند؛ با این حال، در برخی موارد، به جای آن می توان از لیزر بافت نرم با فرکانس پایین نیز استفاده کرد. بافت بیمار اصلاح و برداشته می شود و بافت سالم باقی مانده با بخیه به دور دندان متصل می شود. پس از این مرحله، محل با محلول آب نمک و محلول شستشوی خاص تمیز می شود. برای حفظ راحتی بیمار، از بیحسی موضعی استفاده می شود.

پس از تکمیل ژنژیوکتومی یک پانسمان جراحی در داخل و اطراف دندان ها و لثه ها قرار می گیرد. این پانسمان برای حدود یک هفته در جای خود باقی می ماند. شستشوی دهان با دهانشویه ضد باکتری می تواند به روند بهبودی کمک کند.

مراقبت های پس از ژنژیوکتومی:

پس از انجام این روش درمانی، اکثر بیماران می توانند در کمتر از یک ماه به حالت طبیعی مراقبت و بهداشت دهان و دندان بازگردند. مراجعه برای انجام معاینات روتین دندانپزشکی تضمین کننده موفقیت درمان است. دندانپزشک یا پریودنتیستی که این روش درمانی را برای شما انجام داده است، احتمالا از شما می خواهد که در ابتدا هر سه ماه یک بار و پس از آن دو بار در سال برای معاینه دندان و لثه ها مراجعه کنید. معاینات روتین دندانپزشکی برای تمیز کردن تخصصی دور محل جراحی ضروری است.

منبع:

colgate

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *