کاهش توبروزیته فک: بهبود قرارگیری دندان مصنوعی

توبروزیته یک برهنه استخوانی گرد پشت آخرین مولار در فک بالا است که توسط بافت لثه پوشش داده شده است. جراحی کاهش توبروزیته فک این ناحیه را کوچک تر می کند.

کاهش توبروزیته فک برای چه استفاده می شود:

اگر همه دندان های شما در دهانتان وجود داشته باشند، توبروزیته معمولا مشکلی ایجاد نمی کند. با این حال، اگر دندان های فک بالای خود را از دست داده باشید و به دندان مصنوعی نیاز داشته باشید، توبروزیته می تواند مانع جایگیری صحیح پروتز شود. دندان مصنوعی فک بالا به این دلیل در جای خود باقی می ماند که بین فک و سقف دهان مهر و موم ایجاد می شود. اما توبروزیته بزرگ مانع ایجاد این مهر و موم می شود.

امروزه جراحی کاهش توبروزیته فک کمتر رایج است زیرا ایمپلنت ها محبوب تر شده اند. به علاوه افراد کمتری در جهان تمام دندان های خود را از دست می دهند و به دندان مصنوعی فک بالا نیاز دارند. با این حال، برخی از افرادی که دندان هم دارند و برخی از افرادی که می خواهند ایمپلنت دریافت کنند نیز به این جراحی نیاز دارند. اگر توبروزیته بزرگ باشد، ممکن است با نحوه بسته شدن فک (اکلوژن) تداخل ایجاد کند. جراحی کاهش توبروزیته فک می تواند مشکل را حل کند.

چگونه انجام می شود:

این روش مانند تمام روش های جراحی با درد همراه است. اما در ابتدا پیش از انجام جراحی، موضع کاملا بیحس می شود. در صورت تمایل بیمار، برای خواب آلوده شدن وی مقداری داروی بیهوشی وریدی نیز تزریق خواهد شد. بنابراین در طول درمان، هیچ گونه مشکلی وجود نخواهد داشت.

جراح موضع را باز می کند و بافت اضافی را از روی ان برمی دارد. در برخی موارد نیز لازم است که استخوان زیر آن تراشیده شود. زمانی که جراح بافت و استخوان کافی را برمی دارد، ناحیه درمانی بسته می شود و بخیه می شود. این روند درمانی معمولا چیزی حدود یک ساعت یا کمی بیشتر طول می کشد.

همان طور که گفته شد امروزه افراد کمتر و کمتری به این روش درمانی نیاز دارند، با این حال اگر تمام دندان های خود را از دست داده باشید، ممکن است برای بهبود قرارگیری دندان مصنوعی روی فک به این جراحی نیاز پیدا کنید. در صورتی که استفاده از این روش به شما توصیه شد نگران نباشید. درمان معمولا با کمترین عوارض و درد برای شما انجام خواهد شد و توصیه های لازم برای پیشگیری از عوارض جراحی به شما خواهد شد.

منبع:

colgate

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *