عوارض جراحی کاهش توبروزیته فک

جراحی کاهش توبروزیته فک یکی از روش هایی است که برای بهبود قرارگیری دو فک روی هم به خصوص برای قرارگیری پروتز دندان مصنوعی انجام می شود. توبروزیته استخوان انتهایی فک بعد از آخرین مولار فک بالا است که در برخی افراد بسیار بلند است. این امر مانع قرارگیری صحیح پروتز دندان مصنوعی یا ایمپلنت در جای خود می شود. زمانی که جراح کار خود را تمام کرد، رعایت تمامی توصیه های انجام شده برای پیشگیری از عوارض جراحی کاهش توبروزیته فک اهمیت زیادی دارد.

پیگیری پس از جراحی:

پس از جراحی به شما آنتی بیوتیک و داروی مسکن داده می شود. جراح دهان و فک از شما می خواهد که دهان خود را به طور منظم بشویید تا ناحیه تمیز شود. چنانچه بخیه ها از نوع جذبی نباشند، بین ۷ تا ۱۰ روز بعد کشیده خواهند شد.

برای چند روز اول، در این ناحیه از صورت دچار تورم خواهید بود. از پروتز دندان مصنوعی قدیمی خود در این چند روز استفاده نکنید، مگر آنکه دندانپزشک آن را به طور خاص برای بعد از جراحی ساخته باشد.

برخی از افراد لازم است که برای یک تا دو هفته به طور مداوم از یک دندان مصنوعی موقت استفاده کنند. به این نوع دندان مصنوعی پروتز فوری گفته می شود. جراح به شما زمان برداشتن پروتز را اعلام خواهد کرد. پس از دو تا سه ماه، پروتز موقت باید ریلاین یا تعویض شود تا تناسب آن با فک بهبود یابد. این امر به دلیل تحلیل بافت پس از جراحی کاهش توبروزیته فک است.

اگر به شما پروتز موقت داده نشده است، دندانپزشک یا متخصص ساخت پروتز دندان می تواند ۴ تا ۶ هفته پس از جراحی برای ساخت آن اقدام کند.

عوارض جراحی کاهش توبروزیته فک:

جراحی کاهش توبروزیته فک جدا از سایر انواع جراحی نیست. تمام انواع جراحی دارای خطر خونریزی بیش از حد و عفونت هستند. اما این موارد در این نوع جراحی بسیار نادر است.

توبروزیته و سینوس بسیار به هم نزدیک هستند. به همین دلیل یکی از دیگر عوارض جراحی کاهش توبروزیته فک می تواند آسیب به سینوس باشد. ممکن است جراح در طول انجام جراحی وارد سینوس شود. این امر نادر است و معمولا در طول جراحی اصلاح خواهد شد. اگر پس از جراحی متوجه خون در دماغ خود شدید، ممکن است سینوس شما سوراخ شده باشد. در این صورت با جراح خود تماس بگیرید. اگر از راه بینی نفس می کشید و حس می کنید که هوا وارد دهان شما می شود، بخیه ها باز شده اند و سوراخ سینوس دچار مشکل شده است. گزینه های درمانی زیادی برای رفع این مشکل هست. برای درمان با جراح خود مشورت کنید.

زمان مراجعه به متخصص:

پس از جراحی در صورت بروز عوارض زیر به سرعت با جراح یا دندانپزشک خود تماس بگیرید:

·         خونریزی با تورم بیش از حد پس از ۲۴ تا ۴۸ ساعت از جراحی

·         بروز علائم عفونت مانند تب و لرز

·         احساس وجود سوراخ در سینوس

·         احساس باز یا شل شدن بخیه ها

منبع:

colgate

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *