گیر کردن مواد غذایی در لثه: روش های خلاصی

تمام غذاها یکسان نیستند. حتما به یاد دارید که پس از خوردن یک بسته پاپ کورن یا شکلات کاراملی بخشی از آن بین دندان هایتان گیر کرده است. احساس وجود فشار اضافه بین دندان ها نارحت کننده است و بسیاری از افراد نمی توانند از فکر بیرون کشیدن آن با زبان بیرون بیایند. از سوی دیگر به خاطر دیده نشدن مواد غذایی بین دندان نمی توانید به خوبی با سایرین صحبت کنید و لبخند بزنید. گیر کردن مواد غذایی در لثه در طولانی مدت می تواند باعث عفونت و التهاب آن نیز شود. بنابراین تمیز کردن دندان ها و لثه و بیرون کشیدن بقایای مواد غذایی اهمیت زیادی دارد.

گیر کردن مواد غذایی در لثه:

زمانی که چیزی بین دندان های شما گیر کرده است و به راحتی بیرون نمی آید برخی بایدها و نبایدها وجود دارد. احتمالا در این شرایط فقط به خلاص شدن از فشار بین دندان های خود فکر می کنید و این چیزها برایتان بی اهمیت به نظر می رسد، اما اگر این کار به درستی انجام ندهید، تلاش برای حل مشکل گیر کردن مواد غذایی در لثه می تواند به آسیب شدید به دندان یا افتادن پر کردگی دندان بیانجامد.

از ابزارهای فلزی استفاده نکنید:

برای بیرون کشیدن تکه ای غذا از لثه خود هرگز از چیزی فلزی و نوک تیز استفاده نکنید. به جای آن از خلال دندان استفاده کنید. به نظر کار ساده ای می رسد که چیزی را از بین دندان های خود با یک چاقوی نازک بیرون بکشید، اما سطح تیز چاقو می تواند به مینای دندان یا لثه های شما آسیب جدی وارد کند. در نتیجه در آینده دچار عوارض جدی تر خواهید شد.

اگر نمی توانید با زبان آن را بیرون بیاورید، زور نزنید:

اگر نمی توانید با زبان خود آن را بیرون بکشید، دست از تلاش بردارید. کشش مداوم زبان و فک به موضعی غیر طبیعی می تواند موجب خستگی عضلات فک و بروز مشکل در جویدن، تشدید TMJ، و  اشکال در حرف زدن شود. به جای این کار کمی آب در دهان خود قرقره کنید. از آب گرم استفاده کنید تا مواد غذایی بین دندان را شل کند.

در هنگام استفاده از نخ دندان با ملایمت رفتار کنید:

برای حل مشکل گیر کردن مواد غذایی در لثه هرگز با نخ دندان به لثه فشار وارد نکنید. گاهی آن ماده غذایی گیر کرده است و نخ دندان چاره کار نیست. ممکن است وسوسه شوید که نخ دندان را محکم بیرون بکشید، اما با این کار ممکن است به پرشدگی دندان یا سایر ابزارهای دندانپزشکی آسیب وارد کنید. هر دو مورد باعث وارد شدن هزینه زیاد به شما می شود. اگر نمی توانید بین دندان های خود را تمیز کنید، یک تکه نخ دیگر بردارید و آن را در زاویه دیگری عقب و جلو ببرید تا مشکل حل شود.

غذاهای ترد دوست شما هستند:

چه دوست داشته باشید چه نه، سبزیجات ترد و تازه بهتر از سبزیجات بخارپز و نرم هستند. اگر نمی خواهید بعد از غذا خوردن با دندان هایی که چیزی بین آنها گیر کرده است لبخند بزنید، حتما در وعده غذایی خود از سبزیجات ترد استفاده کنید. این گونه مواد مانند مسواک خوراکی هستند که به راحتی مواد غذایی گیر کرده بین دندان ها را بیرون می کشند.

از حقه خلال دندان استفاده کنید:

همه ما طریقه استفاده از خلال دندان را می دانیم اما اگر ماده سمجی بین دندان های شما گیر کرده است و بیرون نمی آید می توانید از این حقه استفاده کنید. یک خلال دندان را بین دندان های خود که ماده ای بین آن گیر کرده است قرار دهید. آن را کمی به داخل هل دهید تا سر جای خود بماند. خلال دندان را یک تا دو دقیقه در جای خود نگه دارید تا دندان کمی حرکت کند. بار دیگر خلال دندان را کمی بیشتر هل دهید تا دندان ها فاصله بیشتری از هم بگیرند و چند دقیقه صبر کنید. خلال دندان را بیرون بیاورید و دوباره نخ دندان بکشید. احتمالا این کار باید برای خلاصی از گیر کردن مواد غذایی در لثه کافی باشد.

عدم موفقیت در بیرون کشیدن ماده غذایی:

در صورتی که چیزی بین دندان های شما گیر کرده است و بیرون نمی آید، باید برای رفع مشکل هر چه سریع تر اقدام کنید. در غیر این صورت دچار التهاب و عفونت لثه، پوسیدگی دندان ها و بوی بد دهان خواهید شد. با دندانپزشک خود ملاقاتی را تنظیم کنید تا به صورت حرفه ای مشکل شما را حل کند.

منبع:

greensboro-dentist

16 پاسخ
 1. فاطمه محققی
  فاطمه محققی گفته:

  سلام خسته نباشید داخل لثه ام یه مدتی که بلال رفته هرکاری میکنم درش بیارم نمیشه بیشتر فرو میره زبون هم می زنم لثه ام زخم میشه
  اینه که نمیدونم چی کار کنم
  لطفا راهنمایی کنید.

  پاسخ
    • Sahra
     Sahra گفته:

     ممنونم از راهنماییتون
     واقعا هرکار میکردم نمیتونستم درش بیارم. دیگه پشت دستم رو داغ میکنم که بهش بلال ندم گاز بزنه.
     ۳ روزه ک درگیر این سیاهی بودم و رفته بود عمیقا داخل لثه ش
     خداروشکر با کمک خلال دندون تونستم از عمق لثه بکشمش بیرون

     پاسخ
 2. مریم
  مریم گفته:

  من امروز فتم دندونپزشکی موادغذایی لای دوتا از دندونام‌نیره و‌وا د لثه میشه بهش گفتم‌چند روزه درد دارم گفت عکس چیزی نشون نمیده اما من خودم میدونم لثمه و دکتر کاری نمرد گفت خمیر دندونتو عوض کن بنظرتون هزینه ای که کردم نباید بگم کوفتتون بشه اخه چرا ی چیزی به ادم‌نمیگید یا ی حرکتی بزنید ادم دلش خوش باشه اومده دکتر کلینیک رویالم بودم هر موقع رفتم بد اخلاق بودن موارد بهداشتی هم رعایت نمیشه فقط خودشون ماسک زدن بقیه مریضا کنار هم میخوابونن و‌ی تعهد نامه هم گذاشتن که ممکنه وسایلا ناقل ویروس باشه تعهد بدین خودتون خواستین بیایین

  پاسخ

تعقیب

 1. […] در بین دندان گیر می کنند. برخی از افراد تصور می کنند که دام غذایی طبیعی است اما این طور نیست و باید درمان […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *