مسواک دندان مصنوعی: تمیز کردن پروتز

استفاده از دندان مصنوعی تجربه ای است که زندگی اغلب بیماران را تا ابد تغییر خواهد داد. اگر تا به حال دندان های طبیعی خود را داشته اید یا سال هاست از پروتز دندان مصنوعی استفاده می کنید، تفاوتی ندارد. باید اصول مراقبت از آن را رعایت کنید. یکی از این اصول استفاده از مسواک دندان مصنوعی است.

عمر دندان مصنوعی و تمیزی و درخشندگی آن به بهداشت شما بستگی دارد. برای مراقبت از پروتز خود در شرایط ایده آل، باید از محصولات درست برای آن استفاده کنید.

مسواک دندان مصنوعی چیست:

مسواک دندان مصنوعی برس خاصی است که به طور خاص برای تمیز کردن پروتز طراحی شده و برس های آن به راحتی با شکل پروتز منطبق می شود. مسواک دندان مصنوعی از بخش های مختلفی تشکیل شده است:

یک سر صاف با برس های نرم برای استفاده در سطوح صاف مانند قسمت بیرونی کام.

و یک سر با برس های مخروطی برای تمیز کردن نقاطی با دسترسی سخت

یک مسواک دندان مصنوعی خوب دارای دستگیره ارگونومیک مناسب نیز هست که کار تمیز کردن را برای شما ساده تر می کند. توصیه می شود پروتز خود را حدود دو دقیقه تمیز کنید.

چرا باید از مسواک مخصوص استفاده کنید؟

استفاده از مسواک دندان مصنوعی توصیه می شود زیرا برس های آن به حد کافی نرم است و برای بیرون کشیدن بقایای مواد غذایی بدون خراش دادن سطح دندان مصنوعی مفید هستند. دندان های مصنوعی معمولا از جنس اکریلیک یا پرسلین درست می شوند که هر دو مستعد خراش هستند. این گونه آسیب ها باعث می شود که باکتری ها و مواد غذایی به راحتی وارد شکاف ها شده و در آنجا رشد کنند. در نتیجه بقایای مواد غذایی در این شکاف ها فاسد می شوند و بویی نامطبوع از خود منتشر می کنند. التهاب لثه و برخی بیماری های دهان از دیگر عوارض بروز آسیب به پروتز دندان مصنوعی هستند.

این نوع مسواک ها شما را قادر می سازند که با خیال راحت تمامی نقاط پروتز خود را تمیز کنید و از وارد شدن آسیب به آن نگرانی نداشته باشید.

معایب:

برخی از این نوع مسواک ها با هر پروتزی تناسب ندارند و بنابراین به خوبی پروتز شما را تمیز نخواهند کرد. به هر حال، توصیه می شود که حتی با وجود مسواک زدن پروتز، آن را در محلول مخصوص تمیز کننده نیز قرار دهید تا هر گونه پلاک و باکتری در آن از بین برود. پس از بیرون آوردن پروتز از محلول مخصوص باید آن را به خوبی با آب بشویید.

همانند دندان های طبیعی، تمیز کردن پروتز به تنهایی کافی نیست. باید لثه و زبان خود را نیز تمیز کنید تا از التهاب بافت های دهان پیشگیری کنید.

منبع:

colgate

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *