دندان شیری در بزرگسالان: علت، عوارض و درمان

به عنوان یک کودک، همه تجربه وجود دندان لق در دهان را داشته ایم و به انتظار فرشته دندان شیری مانده ایم. در مورد اغلب کودکان، همه دندان های شیری در اوایل بزرگسالی می افتند و به جای آن دندان دائمی رشد می کند. گاهی یک یا چند دندان شیری هرگز نمی افتد. اگر دندان مانده در دهان هیچ مشکلی ایجاد نکند، وجود دندان شیری در بزرگسالان جای نگرانی ندارد. با این حال، در برخی موارد درمان ارتودنسی بهترین راه برای پیشگیری از مشکلات جدی است.

علت وجود دندان شیری در بزرگسالان؟

زمانی که دندان شیری در دهان یک بزرگسال باقی می ماند، علت آن می تواند عدم رشد دندان های دائمی باشد. در حالت طبیعی، تمام ۳۲ دندان دائمی باید در حدود سن ۲۱ سالگی رشد کنند و جایگزین ۲۰ دندان شیری شوند. معمولا دندان دائمی به ریشه دندان شیری فشار وارد می آورد و آن را از لثه بیرون می اندازد. اما در موارد نادر، کمبود دندان مادرزادی باعث عدم رشد برخی دندان های دائمی می شود. در موارد دیگر دندان شیری به استخوان فک متصل است یا بیمار دچار در هم ریختگی دندان است. آسیب های وارد شده به صورت و عفونت نیز می توانند مانع رشد دندان دائمی شوند.

وجود دندان شیری در بزرگسالان چه مشکلاتی را به وجود می آورد؟

دندان شیری در بزرگسالان نیز می تواند مانند دندان دائمی عمل کند، اما گاهی مشکلاتی را به وجود می آورد. دندان شیری به خوبی با دندان های دائمی دیگر تراز نمی شود و این امر تمیز کردن دندان را دشوار می کند و موجب بروز پوسیدگی دندان می شود. در صورتی که دندان کج شده در جلوی دهان باشد، این امر ظاهر بیمار را تحت تاثیر قرار می دهد. آنچه اهمیت بیشتری دارد، وجود دندان شیری در بزرگسالان باعث در هم ریختگی محل سایر دندان ها می شود. از سوی دیگر، عفونت های مزمن و مشکلات گفتاری نیز در برخی بیماران مشاهده شده است.

گزینه های درمانی برای دندان شیری در بزرگسالان:

یک ارتودنتیست می تواند تعیین کند که باقی ماندن دندان شیری در دهان یک بزرگسال به درمان نیاز دارد یا خیر. برای دندانی که تراز مناسبی با سایر دندان ها دارد و ساختار استخوان و بافت دهان را به خوبی حفظ می کند، دلیلی برای درمان وجود ندارد. با این حال، اگر بیمار به دلیل باقی ماندن دندان شیری در دهان دچار مشکل شود، ارتودنتیست می تواند دندان را اصلاح کند یا آن را بکشد و با ابزارهای پروتزی جایگزین کند. ایمپلنت معمولا بهترین گزینه برای جایگزینی دندان شیری بسیار کوچک یا بدشکل است.

یک دندان شیری که نیافتاده است، می تواند دهه ها به خوشی در دهان بماند و گاهی حتی فرد نیز متوجه وجود آن نشود. در صورتی که دندان شیری در دهان شما باقی مانده است، برای بررسی وجود مشکل و گزینه های درمان با متخصصان کلینیک ما تماس بگیرید.

منبع:

colgate

2 پاسخ
 1. بهناز
  بهناز گفته:

  سلام من ۲۰ سالمه.دو تا دندون نیشم شیری هستند و تو عکس OPG دندون نهفته وجود داره.اگه دندونم رو بکشم،دندون دائمی م در میاد؟

  پاسخ
 2. محمد
  محمد گفته:

  سلام
  من دو دندانم دچار پوسیدگی شد به داندانپزشک مراجعه کردم گفتن دندان شیری و قابل عصب کشی و ترمیم نیستن
  از شما راهنمایی میخام که باید چکار کنم

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *