مراقبت از دندان مصنوعی بر پایه ایمپلنت:

دندان مصنوعی بر پایه ایمپلنت یکی از روش های جدید برای تثبیت پروتز در دهان است که ضمن رفع معایب پروتز مانند شل بودن آن هزینه کمتری نیز نسبت به ایمپلنت برای بیمار به همراه دارد. اما یادگیری روش های مراقبت از دندان مصنوعی بر پایه ایمپلنت اهمیت زیادی در بهداشت دهان و دندان بیمار و کاهش عوارض این روش دارد.

مراقبت از دندان مصنوعی بر پایه ایمپلنت:

مهم ترین اصل در مراقبت از دندان مصنوعی بر پایه ایمپلنت این است که پروتز را به هنگام خواب از دهان خود بیرون بیاورید و آن را تمیز کنید. باید به دقت اطراف اتصالات را تمیز کنید.

لثه ها را نیز باید تمیز کنید تا موجب التهاب و انتقال عفونت نشوند.

بهتر است هر چند ماه یکبار برای معاینه پروتز به دندانپزشک مراجعه کنید. دندانپزشک تمام بخش های پروتز را بررسی می کند تا از ایمنی آن مطمئن شود. هر چند دندان مصنوعی با اتصال به ایمپلنت در دهان ثابت شده است اما هنوز هم در هنگام جویدن، حرکت های جزئی آن باعث می شود که پروتز به لثه ها سایش داشته باشد و نقاط دردناک ایجاد کند. دندانپزشک می تواند لثه های شما را معاینه کند و طریقه قرارگیری پروتز بر روی آن را بررسی کند.

اتصالات پیوستی در مدل میله ای پروتز باید هر ۶ تا ۱۲ ماه تعویض شوند. این اتصالات از مواد پلاستیکی ساخته شده اند و در اثر استفاده مداوم فرسوده می شوند.

به یاد داشته باشید که مراقبت از دندان مصنوعی بر پایه ایمپلنت عمر آن را افزایش می دهد و از وارد شدن هزینه سنگین برای ترمیم آن پیشگیری می کند.

عوارض احتمالی:

علاوه بر خطرات عمل جراحی و شکستگی ایمپلنت ها، یک پروتز متکی بر میله خود با خطراتی همراه است.

پروتزی که با میله نگهداری می شود برای جای گیری اتصالات خاص به فضای بیشتری نیاز دارد و این بدان معنی است که در قاب پروتز فضای کمتری برای دندان وجود دارد تا در آن قرار گیرد. به همین دلیل ممکن است دندان ها از پایه شل شوند. البته این مشکل به راحتی قابل ترمیم است.

زمانی که میله به ایمپلنت متصل می شود باید میله روی ایمپلنت تعادل داشته باشید. دندانپزشکان به آن تناسب منفعل می گویند. اگر این تناسب وجود نداشته باشد، فشار اضافه روی میله می تواند باعث شل شدن پیچ ها شود. اگر دندان قروچه می روید، احتمال بیشتری دارد که دندان مصنوعی بشکند یا ایمپلنت شل شود.

منبع:

colgate

1 پاسخ

تعقیب

  1. […] می شدید. برای پیشگیری از این دست مشکلات، می توانید از دندان مصنوعی فوری استفاده […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *