شناسایی مواد غذایی و نوشیدنی های اسیدی

مواد غذایی و نوشیدنی های اسیدی تاثیر مخربی بر مینای دندان دارند. مصرف مواد اسیدی از مهمترین علل پوسیدگی دندان است. شناسایی مواد غذایی و نوشیدنی های اسیدی می تواند تا حد زیادی به سلامت دندان های شما کمک کند.

شناسایی مواد غذایی و نوشیدنی های اسیدی:

خواندن برچسب مواد غذایی می تواند تا حد زیادی به شما در شناسایی مواد غذایی و نوشیدنی های اسیدی برای دندان کمک کند. البته روی بسته بندی تمام مواد غذایی نام اسیدها نمی آید. در ادامه ما نام های رایج برای این اسیدهای مخرب را نیز آورده ایم که روی بسته بندی ها بیشتر استفاده می شوند. با شناسایی این مواد می توانید مقدار مصرف روزانه خود را کاهش دهید:

اسید استیک:

این ماده جزء اصلی سرکه است، بنابراین اگر در مواد تشکیل دهنده روی بسته بندی، نام سرکه ذکر شده است، با ماده ای سر و کار دارید که برای دندان های شما مضر است. سس کچاپ و باربیکیو از موادی هستند که حاوی سرکه هستند و pH دهان را به حدود ۳٫۹ کاهش می دهند.

اسید اسکوربیک:

تحت عنوان ویتامین C نیز شناخته شده است. اگر چه ویتامین C خوب است، اما اگر عادت دارید روزی چند آبنبات ویتامین C را بمکید، به دندان های خود آسیب وارد می کنید. بهتر است دریافت ویتامین C خود را به روش های دیگری تغییر دهید.

اسید سیتریک:

این همان ماده ای است که به مرکبات طعم ترشی می دهد. اگر مواد تشکیل دهنده محصول مورد نظر شما حاوی اسید سیتریک است یا حاوی مرکباتی مانند لیمو ترش است، پس این محصول اسیدی است.

اسید فوماریک:

معمولا در نوشیدنی ها و همچنین در مخلوط پودینگ استفاده می شود تا باعث غلیظ شدن آن گردد.

اسید لاکتیک:

در محصولات شیری مانند ماست موجود است.

اسید مالیک:

به طور طبیعی در سیب و انگور یافت می شود و موجب طعم ترش آن می شود. این ماده روی برچسب آبنبات ها دیده می شود و برای دندان بسیار مخرب است.

اسید فسفریک:

اسیدی است که به اکثر نوشابه های کولا افزوده می شود تا طعم دلپذیری به آنها بدهد. این اسید نه تنها برای دندان هایتان بد است، بلکه باعث کاهش تراکم استخوانی هم می شود.

اسید تارتاریک:

به طور طبیعی در میوه هایی مانند موز و انگور یافت می شود. این اسید به مواد غذایی طعم ترش و تلخی می دهد.

آب میوه های کنسانتره:

بر اساس تعریف، این ماده اسید نیست، اما منبع اصلی اسید در غذاها است. زمانی که آب میوه کنستانتره می شود، محتوای آب از آن حذف می شود. در نتیجه دندان های شما در معرض مقدار اسید بیشتری قرار می گیرد. آب میوه های کنسانتره حاوی اسید سیتریک و/یا اسید مالیک است.

آیا باید از تمام مواد غذایی اسیدی برای سلامت دندان های خود اجتناب کنید؟

خیر! نیازی نیست از مصرف تمام مواد غذایی و نوشیدنی های اسیدی اجتناب کنید. اسیدها نقش های مختلفی در بدن شما دارند. در عین حال، دندان های به نحوی خلق شده اند که بتوانند در برابر مقدار خاصی از اسید مقاومت کنند. بنابراین با شناسایی مواد غذایی و نوشیدنی های اسیدی سعی کنید این مواد را در حد اعتدال مصرف کنید.

منبع:

oralanswers

1 پاسخ

تعقیب

  1. […] نوشیدنی های گازدار برای دندان مضر هستند. به همین راحتی! اما دلیل آن ساده نیست. […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *