خلال با نخ دندان کمانی: مزایا و معایب

خلال با نخ دندان کمانی به آرامی جای خود را بین خانواده ها باز کرده است. این محصول که با ذهنیت راحتی بیشتر برای مصرف کننده طراحی شده است، به جایگزینی برای نخ های قدیمی تبدیل شده است. اما آیا این محصول واقعا به همین اندازه مفید است؟

این محصول تنها با استفاده از یک دست نیز قابل استفاده است و تنها در یک شکل در بازار عرضه می شود. بدنه آن از پلاستیک ساخته شده است و نوک آن حالتی U شکل دارد که نخ دندان به آن متصل شده است.

پس به نظر می رسد آن روزهایی که به ۲۰ سانتی متر نخ دندان نیاز داشتید، گذشته است. این نخ دندان حدود یک سانتی متر طول دارد و می تواند برای تمام دندان ها مورد استفاده قرار گیرد. در دستورالعمل آن ذکر شده است که باید نخ را برای هر دندان با آب تمیز کنید تا بقایای مواد غذایی از آن جدا شود.

برخی از تولیدکنندگان طراحی دو در یک را ارائه کرده اند و انتهای دسته را نازک تر طراحی کرده اند تا به عنوان خلال دندان مورد استفاده قرار گیرد.

معایب خلال با نخ دندان کمانی:

متاسفانه خلال با نخ دندان کمانی خالی از عیب نیست. برای راحتی همواره باید هزینه ای پرداخت کنید.

در دنیای دندانپزشکی زمانی که عبارت «نخ دندان کشیدن آگاهانه» به کار می رود به این معنی است که فرد از وضعیت بهداشت و سلامت دهان خود آگاهی دارد. مهمترین گام در این راه استفاده از یک تکه نخ تمیز و جدید برای هر دندان است. بدین ترتیب هر تکه نخ جدید نه تنها بقایای مواد غذایی را از بین دندان ها خارج می کند، بلکه می تواند وجود عفونت را نیز در هر نقطه از لثه مشخص کند. اما زمانی که تنها یک تکه نخ برای همه دندان ها به کار می رود، تشخیص محل خونریزی و عفونت دشوار خواهد بود.

خلال با نخ دندان کمانی برای لثه های حساس گزینه خوبی نیست. این امر به دلیل کوتاه بودن نخ دندان به کار رفته در آن است. اگر فضای کمی بین دندان ها وجود داشته باشد، مجبور هستید که نخ دندان را کمی عقب و جلو ببرید تا به پایین لثه برسد. اما فاصله دو طرف نخ در خلال با نخ دندان کمانی بسیار کوتاه است و فضایی برای حرکت دادن آن نیست. در نتیجه مجبور هستید که آن را به پایین فشار دهید. فشار دادن نخ باعث تماس شدید آن با لثه پس از آزاد شدن از فضای بین دندان ها می شود.

استفاده از یک تکه نخ کوتاه برای همه دندان ها به معنی انتقال باکتری ها به بخش های سالم دهان است. این مهم ترین دلیل مخالفت دندانپزشکان با خلال با نخ دندان کمانی است. زمانی که باکتری به نخ بچسبد، به راحتی خانه خود را در جای دیگری می یابد و بدین ترتیب عفونت در دهان منتشر می شود.

از سوی دیگر، امروزه کاهش مصرف پلاستیک اهمیت زیادی دارد. استفاده از این نوع نخ دندان به معنی هدر رفتن یک تکه پلاستیک در هر بار مصرف است.

کشیدن نخ دندان اهمیت زیادی در بهداشت دهان و دندان ما دارد. بهتر است در انتخاب ابزار انجام این کار دقت بیشتری داشته باشیم.

منبع:

dentaldorks

2 پاسخ
  1. رایان
    رایان گفته:

    با سلام مطالب فوق غیر کارشناسی است اولا محصول فوق دارای تاییدیه FDA امریکا میباشد .دوم : کسانیکه از نخ به تنهایی استفاده میکنند هم معمولا انرا لابلای تمام دندانها میکشند سو م : چون نخ در تماس با انگشتان قرار میگیرد امکان بیشتری برای انتقال باکتری از دست به دهان و دندان دارد چهارم :وقتی نخ به تنهایی استفاده میشود معمولا دسترسی به دندانهای انتهایی بسیار سخت است مگر انگشتان وارد دهان شوند پنجم : انگشتان برای نخ کشیدن با توجه به زاویه دست به دهان راحت نیشتند و نخ دندان کمانی فرم اناتومیک تری دارد .ششم : اگر قرار باشد والدین برای کودکان نخ استفاده کنند خلال کمانی به مراتب راحت تر و بهداشتی تر میباشد

    پاسخ

تعقیب

  1. […] انواع مدل های نخ دندان صحبت شد. پیشنهاد می کنیم به این مطالب رجوع […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *