بیماری لثه در مردان و ارتباط آن با سایر بیماری ها

تحقیقات نشان می دهند که نرخ بیماری لثه در مردان با ۵۶٫۴ درصد بالاتر از زنان با ۳۸٫۴ درصد است. این نرخ می تواند به دلیل مراجعه کمتر مردان به دندانپزشک یا وجود پلاک و تارتار بیشتر روی دندان ها باشد. درمان بیماری های پریودنتال در مردان اهمیت بالایی دارد زیرا می تواند بر سایر فاکتورهای سلامتی در آنان تاثیر بگذارد.

ارتباط بیماری لثه در مردان با سایر بیماری ها:

بیماری پروستات:

آنتی ژن اختصاصی پروستات (PSA) آنزیمی است که در پروستات ساخته می شود و معمولا در مقادیر بسیار کم ترشح می شود. با این حال، هنگامی که پروستات دچار التهاب، عفونت یا سرطان می شود، سطح PSA افزایش می یابد. تحقیقات نشان داده است که مردان دارای شاخص های بیماری پریودنتال مانند لثه های قرمز، متورم و ملتهب و نیز دچار بیمار پروستات (التهاب پروستات) دارای سطوح بالاتری از PSA نسبت به مردانی هستند که تنها دچار یکی از این عارضه ها هستند. این امر بدین معنی است که سلامت پروستات ممکن است با بیماری لثه و بالعکس مرتبط باشد.

بیماری قلبی:

تحقیقات نشان می دهد که بیماری لثه در مردان و بیماری قلبی عروقی با هم مرتبط هستند. ابتلا به بیماری پریودنتال می تواند ریسک ابتلا به بیماری قلبی را افزایش دهد. هر دو عارضه شرایط مزمن التهابی دارند و محققان بر این باورند که این التهاب، ارتباط بین بیماری لثه و بیماری قلبی است. از آنجا که مردان نسبت به زنان بیشتر مستعد ابتلا به بیماری قلبی هستند، حفظ سلامت پریودنتال از روش های کاهش این ریسک است.

ناتوانی جنسی:

طبق تحقیقات، مردان مبتلا به بیماری های پریودنتال، به ویژه افراد پایین تر از ۳۰ سال یا بالاتر از ۷۰ سال، در معرض خطر ابتلا به ناتوانی جنسی قرار دارند. محققان معتقدند که التهاب ممکن است ارتباط بین این دو عارضه باشد؛ التهاب مزمن (التهاب همراه با بیماری های پریودنتال) می تواند به عروق خونی آسیب برساند که در نتیجه بیمار را دچار ناتوانی جنسی می کند.

سرطان:

تحقیقات نشان داده است که احتمال ابتلا به سرطان در مردان دارای سابقه بیماری های پریودنتال حدود ۱۴ درصد بالاتر از مردان سالم است. به طور خاص، در مقایسه با زنان، مردان مبتلا به بیماری پریودنتال ممکن است ۴۹ درصد بیشتر به سرطان کلیه، ۵۴ درصد به سرطان پانکراس و ۳۰ درصد بیشتر به سرطان خون مبتلا شوند.

نتایج تحقیقات فوق، شاهدی بر اهمیت درمان بیماری لثه در مردان است. در صورتی که مشکوک به ابتلا به این عارضه هستید، برای تشخیص و درمان با متخصصان کلینیک دندانپزشکی ما تماس بگیرید.

منبع:

perio

2 پاسخ

تعقیب

  1. […] یا بیماری لثه بیش از یک نشانه دارد، اما معمولا عارضه ای است که تشخیص […]

  2. […] بیماری لثه به صورت مرحله ای پیشروی می کند و از تحلیل لثه، تورم، خونریزی شروع شده و به تخلیه چرک و وارد شدن عفونت به استخوان زیر بافت لثه می انجامد. زمانی که عفونت به استخوان حامی دندان برسد، استخوان شروع به جذب شدن می کند و دندان حمایت کافی را از دست می دهد. این امر موجب لق شدن و ایجاد فاصله بین دندان ها می شود. […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *