دبریدمان کامل دهان برای ارزیابی پریودنتال

بیماری های پریودنتال بر لثه و استخوان های حامی دندان تاثیر می گذارند. این بیماری نوعی عفونت باکتریایی است که باعث تحلیل استخوان و لثه می شود. بیماری لثه اغلب به جرم گیری تخصصی توسط دندانپزشک و درمان های مکمل نیاز دارد. گاهی حجم تارتار و پلاک روی دندان به قدری است که امکان معاینه دندان و بافت زیرین وجود ندارد. در این شرایط دبریدمان کامل دهان برای ارزیابی دقیق ضروری است.

دبریدمان کامل دهان چیست؟

انجمن دندانپزشکی آمریکا دبریدمان کامل دهان را به عنوان حذف کامل پلاک و تارتار ضخیم از روی دندان تعریف می کند که در توانایی دندانپزشک برای انجام معاینه کامل دندان و لثه مانع ایجاد کرده است.

به عبارت ساده تر، این روش درمانی اقدام به حذف پلاک و تارتار از روی دندان ها و زیر خط لثه می کند و دندانپزشک برای انجام این کار به زمان و تلاش بیشتری نسبت به یک جرم گیری معمولی نیاز دارد.

روند انجام دبریدمان کامل دهان همانند سایر انواع جرم گیری است با این تفاوت که زمان مورد نیاز برای انجام آن بیشتر است و گاهی برای راحتی بیمار از مقداری بی حسی موضعی استفاده می شود. استفاده از بی حسی در شرایطی که بیمار به دلیل تحلیل لثه دچار حساسیت دندان شده باشد یا در شرایطی که بیمار دچار اضطراب است و با دندانپزشک همکاری نمی کند، ضروری است.

درمان های مکمل:

به علاوه، پس از این روش درمان ممکن است بیمار به درمان های مکمل مانند اسکیلینگ و روت پلنینگ نیاز داشته باشد. در برخی موارد نیز دندانپزشک وجود پوسیدگی را زیر جرم تشخیص داده و پس از تمیز شدن دندان ها بیمار باید تحت عصب کشی یا پر کردن دندان قرار گیرد.

چه کسی کاندیدای این روش درمانی است:

معمولا از این روش درمانی در افرادی استفاده می شود که سال های متمادی برای جرم گیری تخصصی دندان ها مراجعه نکرده اند یا بهداشت دهان و دندان خود را به خوبی رعایت نمی کنند. در این شرایط تجمع پلاک و تارتار به حدی است که ضخامت آن مانع از ارزیابی بافت زیرین آن توسط دندانپزشک می شود. ممکن است دبریدمان در یک جلسه درمانی انجام شود و معاینه و درمان سایر عوارض مانند پوسیدگی دندان یا درمان بیماری های لثه به جلسات بعدی درمان موکول شود.

حتی اگر سال هاست به دندانپزشک مراجعه نکرده اید، هرگز برای بازیابی سلامت و زیبایی لبخندتان دیر نیست. در صورتی که به دریافت مشاوره، درمان یا جرم گیری نیاز دارید، با متخصصان کلینیک دندانپزشکی ما تماس حاصل فرمایید.

منبع:

patientconnect365

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *