خارش لثه: علل مهم و روش های درمان

احساس عجیبی در دهان خود، در اطراف دندان و لثه ها دارید. در ابتلا کمی شبیه به قلقلک به نظر می رسید اما حالا دیگر ناراحت کننده شده است. انگار دوست دارید مسواک بزنید و لثه های خود را حسابی خارش دهید. خارش لثه احساس ناراحت کننده ای است. اما خوشبختانه یافتن علت، نوع درمان و پیشگیری از عود مشکل در آینده دشوار نیست.

علل خارش لثه:

تجمع پلاک:

همانطور که می دانید دهان شما پر از باکتری است. این باکتری ها با قند و سایر بقایای موجود در دهان ترکیب می شوند و فیلم چسبنده ای به نام پلاک را روی دندان و لثه شکل می دهند. مسواک زدن به طور مرتب از تجمع پلاک جلوگیری می کند و دهان شما را سالم نگه می دارد.

اما اگر پلاک را از روی دندان خود نزدایید، کم کم آن را روی دندان خود حس خواهید کرد. در این حالت وجود لایه ای زبر را روی دندان خود احساس خواهید کرد. گاهی خارش لثه به دلیل ملتهب شدن بافت لثه در اثر تماس با پلاک است.

بیماری لثه:

در برخی موارد، خارش لثه به دلیل ابتلا به جینجیویت ایجاد می شود. جینجیویت مرحله اول ابتلا به بیماری لثه است. در این مرحله، بسیاری از بیماران دچار تورم و خونریزی لثه می شوند اما برخی نیز اجساس خارش دارند. خبر خوب این است که جینجیویت قابل درمان است. با جرم گیری دندان ها، دندانپزشک به کاهش التهاب شما کمک خواهد کرد.

آلرژی:

آلرژی فقط باعث خارش بینی و چشم های شما نمی شود. خارش لثه هم می تواند در اثر آلرژی رخ دهد. در صورتی که چیزی حساسیت زا خورده باشید یا از محصولی برای دهان و دندان خود استفاده کرده باشید که باعث بروز واکنش آلرژیک در شما شده باشد، دچار التهاب، خارش و تورم لثه خواهید شد.

سندرم آلرژی دهان باعث التهاب لب ها، خارش گلو و دهان می شود. این عارضه می تواند پس از خوردن برخی میوه ها، سبزیجات یا دانه ها ایجاد شود. این عارضه با انجام یک تست آلرژی قابل تشخیص است. در صورتی که به غذا یا میوه خاصی آلرژی دارید، پرهیز از مصرف آن بهترین گزینه ممکن است.

پس از جراحی:

در برخی موارد، خارش لثه پس از جراحی لثه و در زمان بهبودی زخم ایجاد می شود. برای مثال پس از جراحی دندان عقل، خارش لثه می تواند نشانه ای از بهبودی زخم باشد. شستشوی دهان با آب نمک می تواند به رفع خارش کمک کند. هرگز محل زخم را دستکاری نکنید. این کار در روند بهبودی زخم تداخل ایجاد می کند.

در صورتی که لثه های شما خارش دارند، برای بررسی علت و درمان با متخصصان کلینیک دندانپزشکی ما تماس حاصل فرمایید.

منبع:

colgate

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *