کانتورینگ لثه: اصلاح خط لبخند

لبخند سالم و جذاب فقط با دندان های زیبا و سالم به دست نمی آید. یک لبخند زیبا نتیجه هارمونی بین دندان، لب و لثه است. کانتورینگ لثه یک روش جراحی است که گاهی برای بهبود سلامت دندان و لثه و ظاهر لبخند بیمار انجام می شود. نحوه و زمان انجام این روش به عوامل متعددی بستگی دارد.

لثه های زیاد:

بسیاری از افراد به دلایل متعد دچار لبخند لثه ای می شوند. گاهی بیمار به طور طبیعی دارای خط لب بالا است و در زمان لبخند زدن بخش عمده ای از دندان ها و لثه مشخص می شود. در عین حال، لثه ها ممکن است در اثر عفونت باکتریایی، عدم رعایت بهداشت دهان و دندان یا رشد نامتقارن لثه ها در اثر مصرف برخی داروها، حجیم و بزرگ شوند. نمایش بیش از حد لثه برای اغلب بیماران ناخوشایند است.

کانتورینگ لثه به چه کار می آید:

رشد بیش از حد بافت لثه را می توان با استفاده از کانتورینگ لثه اصلاح کرد. دندانپزشک، جراح فک و دهان یا پریودنتیست از بی حسی موضعی استفاده می کند و با استفاده از لیزر یا اسکالپل خط لثه را شکل می دهد. معمولا لثه های شکل داده شده سالم تر هستند زیرا عمق پاکت های بین دندان و لثه کم تر می شود و مسواک زدن راحت تر می گردد. بنابراین نرخ ابتلا به بیماری پریودنتال پس از جراحی در این بیماران به شدت کاهش می یابد.

در صورتی که کانتورینگ لثه کافی نباشد، دندانپزشک از روش افزایش طول تاج دندان استفاده می کند. در این روش، بخشی از بافت لثه و استخوان زیرین برداشته می شود تا ساختار آناتومی دندان تغییر یابد. از آنجا که جراحی شامل تغییر استخوان می شود و به بخیه زدن نیاز دارد، بهبودی در این روش طولانی تر است.

کانتورینگ لثه و دوره پس از جراحی:

در برخی موارد برای بهبودی محل جراحی لازم است که یک هفته یا بیشتر پانسمانی روی محل جراحی قرار گیرد. پس از جراحی، بیمار دچار کمی تورم، درد یا حساسیت لثه می شود. اما این علائم با شروع بهبودی لثه از بین می روند.

برای تسریع بهبودی از شما خواسته می شود که از سیگار کشیدن، نوشیدن الکل و استفاده از نی برای مصرف نوشیدنی ها خودداری کنید. برای منع مصرف مواد غذایی، نحوه مسواک زدن و استفاده از داروها، به توصیه جراح یا دندانپزشک خود رجوع کنید. جراحی لثه راحت تر از آن چیزی است که به نظر می آید و پیش از آنکه چشم به هم بزنید لبخند زیباتری خواهید داشت.

منبع:

colgate

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *