ریلاین دندان مصنوعی: اصلاح تناسب پروتز

اگر در حال حاضر از دندان مصنوعی استفاده می کنید، احتمالا تا به حال اصطلاح ریلاین دندان مصنوعی را شنیده اید. این روش در مراقبت از پروتز ضروری است. همان طور که از نام آن پیداست این روش شامل قرار دادن یک لایه اضافه روی پروتز می شود تا تناسب آن با دهان بهبود یابد. ریلاین دندان مصنوعی ساده و به صرفه است و می تواند زندگی روزمره بیمار را ساده تر کند.

روش های متعددی برای ریلاین وجود دارد که در ادامه به طور مختصر به هر یک از آنها می پردازیم. اول از همه باید دلیل نیاز به این کار را توضیح دهیم.

زمانی که دندان از جای خود کشیده می شود، بافت محل در سطح سلولی شروع به تخریب می کند. اساسا استخوان های فک در این محل جذب می شوند تا در جای دیگری از بدن مورد استفاده قرار گیرد. در نتیجه، این روند به وضوح بافت، تراکم و شکل لثه را تغییر می دهد.

انواع ریلاین دندان مصنوعی:

بنابراین، لازم است که بیمار پس از مدتی دندان مصنوعی خود را ریلاین کند تا با دهان تغییر یافته متناسب شود. ریلاین سه نوع دارد که استفاده از هر یک به شدت تغییر بافت و نوع دندان مصنوعی بستگی دارد.

ریلاین سخت:

اگر از دندان مصنوعی کامل استفاده می کند، باید هر دو سال یکبار ریلاین سخت شود. این روش بهترین کار برای اصلاح دندان مصنوعی به جای ساخت پروتز جدید است.

برای این کار، دندانپزشک بخشی از پلاستیک داخل دندان مصنوعی را برمی دارد و سپس با قرار دادن مواد قالب گیری روی آن از دهان قالب گیری می کند.

سپس دندانپزشک پروتز را از دهان خارج می کند و تا سخت شدن مواد قالب گیری صبر می کند. سپس آزمایشگاه با افزودن ماده اکریلیک به لایه پروتز کار اصلاح پروتز را تکمیل می کند.

ریلاین نرم:

برخی از بیماران به دلیل حساسیت لثه ها و وجود نقاط دردناک در بافت دهان نمی توانند از پروتز خود استفاده کنند. در این موارد، بیمار می تواند از ریلاین نرم استفاده کند.

در این شرایط، دندانپزشک لایه زیرین دندان مصنوعی را با ماده ای نرم ریلاین می کند. این ماده از یک تا دو سال دوام می آورد. بزرگ ترین تفاوت این روش با ریلاین سخت استفاده از مواد نرم تر و نیاز به اصلاحات بیشتر روی پروتز است.

ریلاین موقت:

اگر مدت زمان زیادی از دریافت خدمات دندانپزشکی برای دندان مصنوعی شما گذشته باشد، احتمالا لثه های شما بسیار قرمز و دردناک شده اند. در این شرایط به ریلاین موقت نیاز دارید.

صرفا انجام ریلاین سخت یا نرم نمی تواند تا رفع کامل ناراحتی مشکل را حل نماید. انجام هر یک از این روش ها ریشه مشکل را از بین نمی برد.

ریلاین موقت شامل اصلاح دندان مصنوعی با مواد درمانی می شود که می تواند به کاهش التهاب لثه ها کمک کند. این روش موقت است زیرا پس از چند هفته بیمار باید به مطب بازگردد تا یک دندان مصنوعی جدید یا ریلاین سخت را دریافت کند.

منبع:

authoritydental

3 پاسخ
  1. علی
    علی گفته:

    سلام خسته نباشید لطفا بفرمایید جهت ریلاین سخت از آلژینات استفاده میکنیم وقالب میگیریم ومراحل بعد رو انجام میدیم یا از مواد فوری استفاده میشه؟

    پاسخ

تعقیب

  1. […] برخی افراد، استفاده از دندان مصنوعی به دلیل مشکل بروز درد در لثه و حالت تهوع امکان پذیر […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *