عوامل ایجاد فاصله بین دندان ها:

آیا وجود فاصله ای غیر طبیعی را بین دندان های خود حس می کنید؟ دیده شدن فاصله بین دندان ها در تعداد زیادی از افراد در سراسر جهان رایج است. برخی از افراد به فاصله عمومی بین دندان ها دچار هستند که در آن اغلب دندان ها از هم فاصله دارند. برخی دیگر نیز فاصله تنها در دندان های پیشین دیده می شود. وجود فاصله در دندان های شیری به لحاظ فیزیولوژیک طبیعی تلقی می شود. اما وجود این فاصله در دندانی دائمی طبیعی نیست و به توجه نیاز دارد. آگاهی از عوامل ایجاد فاصله بین دندان ها می تواند مانع از بروز مشکل در فرد شود.

عوامل ایجاد فاصله بین دندان ها:

یکی از رایج ترین عوامل ایجاد فاصله بین دندان ها شرایطی است که در آن دندان ها کوچک هستند و فک بزرگ است. این امر زمانی رخ می دهد که کودک سایز دندان ها را از یک والد و سایز فک را از دیگری به ارث ببرد. این ناهنجاری باعث بروز فاصله می شود.

رانش زبان دیگر عاملی است که موجب فاصله گرفتن دندان ها از هم می شود. این عادت بیشتر در کودکان به خصوص نوزادان دیده می شود و در بزرگسالی ادامه نمی یابد. یک زبان بزرگ مهم ترین دلیل ابتلا به این عادت است. به دلیل رانش مداوم زبان بین دندان های پیشین فک بالا و پایین، دندان ها بیرون می زنند و بین آنها فاصله می افتد.

مکیدن انگشت:

یکی از دیگر عوامل فاصله گرفتن دندان ها از هم عادت به مکیدن انگشت و قرار دادن آن پشت دندان های پیشین فک بالا است. نیروی مداوم مکش موجب بیرون کشیده شدن دندان های پیشین فک بالا شده و فاصله ای در این ناحیه دیده خواهد شد.

بیماری لثه:

بیماری لثه به صورت مرحله ای پیشروی می کند و از تحلیل لثه، تورم، خونریزی شروع شده و به تخلیه چرک و وارد شدن عفونت به استخوان زیر بافت لثه می انجامد. زمانی که عفونت به استخوان حامی دندان برسد، استخوان شروع به جذب شدن می کند و دندان حمایت کافی را از دست می دهد. این امر موجب لق شدن و ایجاد فاصله بین دندان ها می شود.

بستن فاصله بین دندان ها:

از روش های متعددی برای بستن فاصله بین دندان ها استفاده می شود. به جز مواردی که بیماری های لثه و عفونت استخوان عامل ایجاد فاصله بین دندان ها هستند، از روش های مورد استفاده در ارتودنسی مانند بریس و الاینر یا روش های زیبایی مانند ونیر نیز برای بستن فاصله بین دندان ها استفاده می شود.

منبع:

alignwisesmile

1 پاسخ

تعقیب

  1. […] دندانپزشکی زیبایی: درمان و زیبایی در کنار هم عوامل ایجاد فاصله بین دندان ها: […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *