درمان فاصله بین دندان ها: ارتودنسی و دندانپزشکی زیبایی

فاصله بین دندان به خصوص دندان های پیشین از جمله ناهنجاری هایی است که از نظر بسیاری از افراد خوشایند نیست. معمولا وجود فاصله در دندان های شیری رایج تر است و با رشد دندان دائمی مشکل برطرف می شود. اما دیده شدن فاصله در دندان های دائمی به خصوص در دندان های پیشین غیر طبیعی تلقی می شود. بسیاری از افراد در پی درمان فاصله بین دندان ها بر می آیند.

هر چند که ناخوشایند است، اما درمان فاصله بین دندان ها بسته به علت زمینه ساز ممکن است اصلا لازم نباشد. در برخی از افراد وجود فاصله در دندان ها چیزی بیشتر از یک مسئله زیبایی نیست و مشکل بزرگی تلقی نمی شود. با این حال، روش های متعددی برای بهبود زیبایی و بهداشت دهان و دندان معرفی شده است.

درمان فاصله بین دندان ها:

برای تعیین روش درمانی باید علت بروز مشکل مشخص شود تا از عود و تکرار مشکل پیشگیری شود.

ارتودنسی:

رایج ترین روش درمانی برای فاصله بین دندان ها استفاده از ارتودنسی است. بریس ها با اعمال فشار روی دندان آنها را به آرامی حرکت می دهد تا فاصله پر شود. نوع ابزار ارتودنسی مورد استفاده برای بستن فاصله به شدت مشکل بستگی دارد. بریس های قابل جابه جایی یا شفاف از این گزینه ها هستند.

دندانپزشکی زیبایی:

در صورتی که به استفاده از بریس علاقه ای ندارید، با دندانپزشک خود صحبت کنید. شاید امکان بستن فاصله با استفاده از روش های دندانپزشکی زیبایی وجود داشته باشد. ونیر و باندینگ یکی از این روش ها هستند. در این روش ها از کامپوزیت های هم رنگ دندان برای پر کردن فاصله بین دندان و بهبود ظاهر لبخند بیمار استفاده می شود. این روش درمانی برای ترمیم دندان ترک خورده یا شکسته نیز استفاده می شود.

تاج یا روکش نیز از دیگر گزینه هایی است که برای اصلاح فاصله بین دندان به کار می رود.

بستن فاصله بین دندان ها، علاوه بر بهبود زیبایی بیمار تاثیر زیادی در ارتقا بهداشت دهان و دندان نیز دارد. گیر کردن مواد غذایی در فواصل دندان ها از رایج ترین مشکل بهداشتی در این عارضه است.

منبع:

healthline

1 پاسخ

تعقیب

  1. […] افراد بدانند که منافع درمان ارتودنسی تنها به زیبایی محدود نمی شود، شاید ذهنیتشان نسبت به […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *