عوارض نامرتب بودن دندان ها برای سلامت بدن و دهان

تعجب آور نیست که مهم ترین دلیل درمان دندان های نامرتب، بهبود اعتماد به نفس بیمار برای لبخند زدن باشد. با این حال، بسیاری از افراد با ظاهر خود کنار می آیند و تلاشی برای بهبود آن نمی کنند. اما عوارض نامرتب بودن دندان ها تنها به زیبایی محدود نمی شود.

اگر افراد بدانند که منافع درمان ارتودنسی تنها به زیبایی محدود نمی شود، شاید ذهنیتشان نسبت به نامرتبی دندان تغییر می کرد. عوارض نامرتب بودن دندان ها شامل طیف وسیعی از مشکلات سلامتی و بهداشتی می شود.

عوارض نامرتب بودن دندان ها:

بیماری لثه:

بیماری لثه در اثر تجمع باکتری های ساکن در دهان و پلاک تشکیل شده روی دندان ایجاد می شود. پلاک در امتداد خط لثه شکل می گیرد و به همین علت بیشترین تاثیر را روی آن دارد. عدم درمان باعث از دست رفتن دندان می شود. اگر دندان های نامرتبی داشته باشید، لثه بیشتر در معرض تجمع پلاک و بیماری قرار خواهد گرفت.

بوی بد دهان:

گاهی علت بوی بد دهان مشخص است، یا سیر خورده اید و یا سیگار کشیده اید. اما گاهی هیچ دلیل واضحی برای بوی بد دهان وجود ندارد. تمیز کردن دندان های نامرتب بسیار دشوارتر از دندان های ردیف و سالم است. در این شرایط محل های بیشتری برای تجمع پلاک روی دندان وجود دارد و دسترسی به آنها با مسواک دشوار خواهد بود.

فرسایش مینای دندان:

در صورتی که دندان ها نامرتب باشند، وضعیت قرارگیری دندان غیر طبیعی است. در این حالت دندان های فک پایین سایش بیشتری به دندان های فک بالا خواهند داشت و برعکس. فرسایش دندان ها لایه محافظ دندان را از بین می برد. این امر نه تنها دندان را حساس می کند، بلکه احتمال بروز پوسیدگی را نیز افزایش می دهد.

آسیب به دندان:

دندان های بیرون زده و در جهت نامناسب در معرض خطر بیشتری از نظر دریافت ضربه و وارد شدن آسیب قرار دارند. دندانی که در ردیف سایر دندان ها قرار نداشته باشد، از حمایت کافی برخوردار نیست و ممکن است با وارد شدن ضربه در تصادفات یا ورزش های رزمی، بشکند یا ترک بخورد.

تاثیر بر سلامت کلی بدن:

همان طور که گفته شد عوارض نامرتب بودن دندان ها به شکل های مختلف بر بدن تاثیر می گذارد. بیماری های لثه و دهان ناشی از تجمع پلاک و باکتری می توانند باعث ابتلا به یا پیشرفت بیماری هایی نظیر دیابت، بیماری قلبی، حمله قلبی، و ذات الریه شوند.

منبع:

robinsonsdental

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *