عارضه شبنم کوهستان دهانی:

از دوره کودکی به شما گفته می شد که نوشیدنی های شیرین برای دندان مضر هستند. اما هیچ کس به اندازه افرادی که دچار عارضه شبنم کوهستان دهانی شده اند، این خطر را درک نمی کنند. عارضه شبنم کوهستان دهانی به پوسیدگی دهان در اثر مصرف زیاد نوشابه اطلاق می شود. این عارضه بیشتر در کودکانی دیده می شود که هر روز نوشابه مصرف می کنند.

تاثیر نوشابه بر دندان:

نوشیدنی های گازدار برای دندان مضر هستند. به همین راحتی! اما دلیل آن ساده نیست.

ترکیب شکر، گاز، و اسید در این نوع نوشیدنی به شدت به دندان ها آسیب می زند. این سه عامل مینای دندان را تضعیف می کنند و دندان بدون لایه محافظ می ماند. از سوی دیگر، مصرف این نوشیدنی موجب شدت گرفتن تکثیر باکتری ها می شود. بدون لایه محافظ، باکتری ها می توانند به راحتی به دندان آسیب بزنند.

عارضه شبنم کوهستان دهانی بیشتر در رابطه با نوشیدنی های گازداری دیده می شود که به شدت شیرین هستند، برای مثال کوکاکولا و پپسی یا نوشیدنی های طعم دار لیمویی. این نوع نوشیدنی ها به دلیل محتوای لیمو ترش بسیار اسیدی هستند و خطر بیشتری برای دندان دارند.

عارضه شبنم کوهستان دهانی چقدر شایع است؟

تخمین شیوع این عارضه ساده نیست، اما می دانیم که مصرف نوشیدنی های گازدار به شدت رایج شده است. به طور کلی این عارضه در افرادی که هر روز از نوشابه استفاده می کنند، بیشتر دیده می شود. از سوی دیگر شیوع آن در جمعیت آسیب پذیر جامعه، یعنی افراد فقیر، فاقد دسترسی به مراقبت های بهداشتی و ناآگاه از آسیب های این نوشیدنی ها برای دندان، بیشتر است.

راه حل:

یکی از ساده ترین راه حل های پیشگیری از این عارضه کاهش مصرف نوشیدنی های گازدار و دیگر نوشیدنی های اسیدی است. اما اگر نمی توانید عادت خود را ترک کنید، راه های دیگری نیز برای کاهش خطر آن برای دندان وجود دارد.

سریع بنوشید:

محققان می گویند مصرف نوشیدنی به طور مداوم در طول روز آسیب بیشتری نسبت به مصرف آن در یک وعده غذایی دارد. در عین حال، بهتر است نوشیدنی را سریع قورت بدهید و آن را در دهان خود نگه ندارید.

پیش از مسواک زدن صبر کنید:

مسواک زدن بلافاصله پس از نوشیدن نوشابه شدت آسیب را افزایش می دهد. در این حالت، مینای دندان به دلیل قرارگیری در معرض اسید آسیب پذیر شده است و تحمل برس مسواک را ندارد. بهتر است برای مسواک زدن تا ۱ ساعت پس از مصرف نوشیدنی صبر کنید.

به دندانپزشک مراجعه کنید:

مراقبت های دندانپزشکی برای سلامت دندان ضروری است. برای پیشگیری از پوسیدگی دندان به صورت منظم به دندانپزشک مراجعه کنید.

منبع:

healthline

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *