بیهوشی سدیشن در دندانپزشکی:

آیا حتی فکر رفتن به دندانپزشکی هم تن شما را به لرزه می اندازد؟ آیا ترجیح می دهید از درد به خود بپیچید تا اینکه پایتان را در دندانپزشکی بگذارید؟ پس تنها نیستید. عده زیادی از افراد دچار این ترس هستند و درد را به درمان ترجیح می دهند. استفاده از بیهوشی سدیشن در دندانپزشکی می تواند به کمک این افراد بیاید.

بیهوشی سدیشن در دندانپزشکی چیست:

در بیهوشی سدیشن از داروهایی برای آرام کردن بیمار در طول درمان استفاده می شود. در این روش بیمار تقریبا بیدار است. بسته به دوز داروی داده شده، بیهوشی سدیشن می تواند خفیف تا متوسط باشد. برای بیهوشی خفیف به بیمار قرص داده می شود که معمولا عضوی از خانواده والیوم است و عموما یک ساعت قبل از درمان خورده می شود. این دارو بیمار را گیج می کند اما در عین حال هنوز بیدار است. دوزهای بالاتر برای سدیشن متوسط داده می شود که عموما از آن در دندانپزشکی استفاده می شود. در این روش بیمار در طول درمان به خواب می رود اما با کمی تکان دادن می توان بیمار را بیدار کرد.

چه کسانی نامزد استفاده از بیهوشی سدیشن در دندانپزشکی هستند؟

بیهوشی سدیشن در دندانپزشکی برای کسانی مناسب است که دچار ترس و اضطراب هستند و این حالت مانع از مراجعه آنها به دندانپزشک می شود. افرادی از جمله:

  • کسانی که آستانه درد پایینی دارند و نمی توانند درمان را تحمل کنند.
  • کسانی که نمی توانند روی صندلی دندانپزشک آرام بگیرند.
  • افرادی که دندان های بسیار حساسی دارند.
  • بیمارانی که با ورود ابزارهای دندانپزشکی به دهان دچار تهوع می شوند.
  • بیمارانی که نیاز به درمان های دندانپزشکی متعدد دارند.

گاهی اوقات از این روش برای کودکان نیز می توان استفاده کرد. برخی از کودکان از مراجعه به مطب دندانپزشک هراس دارند و حاضر به همکاری با دندانپزشک نیستند. به جز استفاده از این روش، گاز نیتروس اکسید نیز برای کودکان ایمن است و توسط برخی دندانپزشکان مورد استفاده قرار می گیرد. استفاده از بیهوشی سدیشن برای کودکان باید زیر نظر متخصص و با توجه به سن و وزن کودک انجام گیرد.

ایمنی:

استفاده از بیهوشی همواره با خطراتی همراه است. اما به طور کلی این روش زیر نظر یک دندانپزشک مجرب کاملا ایمن است. با این حال، استفاده از آن در برخی افراد، مانند بیماران چاق یا دچار آپنه خواب، باید با مشورت پزشک انجام گیرد. زیرا احتمال بروز عوارض دارویی در این دسته افراد بیشتر از افراد سالم است.

منبع:

webmd

3 پاسخ

تعقیب

  1. […] بیهوشی سدیشن در دندانپزشکی: مزایای دندانپزشکی بدون درد: […]

  2. […] درد بیماران استفاده می شود. از انواع تکنیک های بیحسی تا بیهوشی سدیشن، هر یک می توانند راحتی مورد نظر بیمار را فراهم […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *