علل پوسیدگی دندان: مخرب اما قابل پیشگیری

هر کسی در برهه ای از زندگی خود دچار پوسیدگی دندان شده است. به طور متوسط هر بزرگسال هفت دندان پر شده در دهان خود دارد. بنابراین اگر نگران وضعیت دندان های خود هستید، تنها نیستید. خوشبختانه تشخیص به موقع می تواند با موفقیت در درمان و پیشگیری از پیشرفت عارضه همراه شود. عدم درمان باعث آبسه دندان و از دست رفتن آن می شود. آگاهی از علل پوسیدگی دندان می تواند به پیشگیری از آن کمک کند.

پوسیدگی دندان چیست؟

باکتری های موجود در دهان هر روز فیلم شفافی را به نام پلاک روی دندان شکل می دهند. باکتری ها از قند موجود در مواد غذایی مصرفی مان تغذیه می کنند و از خود اسید تولید می کنند. در صورتی که ما مسواک نزنیم، اسید سطح دندان را از بین می برد.

لایه بیرونی دندان مینا خوانده می شود که سخت ترین ماده موجود در بدن انسان است. اما با تجمع بیش از حد باکتری ها، مینا دیگر نمی تواند مقاومت کند و از بین می رود.

زمانی که سوراخی روی مینای دندان شکل می گیرد، باکتری ها وارد لایه داخلی دندان یعنی عاج و پالپ می شوند. این دو ماده چیزی برای محافظت از خود ندارند و به سرعت دچار پوسیدگی می شوند. در صورتی که حفره به پالپ دندان برسد، شروع به از بین بردن اعصاب و عروق خونی می کند. در نهایت نیز دندان می میرد و تغییر رنگ می دهد.

باکتری ها می توانند در ریشه دندان و بافت اطراف لثه یک آبسه ایجاد کنند. در صورت عدم درمان، عفونت می تواند از طریق جریان خون وارد سایر بخش های بدن و بروز مشکلات جدی سلامتی شود.

علل پوسیدگی دندان:

در صورتی که از دندان های خود مراقبت نکنیم، همه ما مستعد پوسیدگی دندان هستیم. علل پوسیدگی دندان عبارتند از:

  • مصرف مواد غذایی و نوشیدنی های پر از شکر و کربوهیدرات
  • مصرف مقدار زیادی از مرکبات و میوه های اسیدی
  • نوشیدن آبمیوه های اسیدی
  • ریزه خواری بین وعده های غذایی
  • عدم رعایت بهداشت دهان و دندان
  • مصرف دخانیات
  • عدم مراجعه برای معاینه دندان ها
  • تمیز نکردن دندان ها در طول درمان ارتودنسی

خبر خوب این است که تمامی علل پوسیدگی دندان قابل پیشگیری هستند. با کنترل مواد غذایی مصرفی، تمیز کردن صحیح دندان ها و مراجعه منظم به دندانپزشکی می توانید احتمال ابتلا به پوسیدگی دندان را کاهش دهید.

فراموش نکنید که دندان ها به خاطر وجود باکتری ها و اسید تولید شده توسط آنها دچار پوسیدگی می شوند. در صورتی که احساس می کنید دندان هایتان لیز و چسبناک است، احتمالا به خاطر تجمع پلاک است و باید دندان های خود را بیشتر و بهتر مسواک بزنید.

منبع:

dentaly

1 پاسخ

تعقیب

  1. […] پوسیدگی دندان چگونه است؟ در مراحل اولیه، پوسیدگی به شکل لکه های سفید یا قهوه ای روی دندان دیده می شود. ممکن است خود فرد در این مرحله قادر به تشخیص آن نباشد، اما دندانپزشک می داند به دنبال چه چیزی بگردد. دقیقا به همین دلیل است که مراجعه منظم به دندانپزشک برای انجام معاینات شش ماه یک بار اهمیت دارد. دندانپزشک می تواند پوسیدگی دندان را در مراحل اولیه تشخیص دهد و آن را به راحتی درمان کند. اما اگر تا زمان بروز سوراخ روی دندان صبر کنید، آسیب پیشرفته تر می شود. […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *