علل تحلیل استخوان فک در بیماران

تحلیل استخوان از عواقب رایج از دست رفتن دندان و پریودنتیت پیشرفته است. در صورت ابتلا به پریودنتیت، باکتری ها به تدریج استخوان فک و لیگامنت های پریودنتال متصل کننده دندان به فک را از بین می برند. عدم جایگزینی دندان از دست رفته از مهم ترین علل تحلیل استخوان فک است. استخوان فک از طریق فشار و تحریک حاصل از جویدن حفظ می شود. زمانی که دندان کشیده می شود، این فشار از روی فک برداشته می شود و استخوان در بدن جذب می شود. در اولین سال کشیدن دندان ها، ۲۵ درصد از استخوان از بین می رود و پس از آن روند تحلیل استخوان ادامه می یابد.

علل تحلیل استخوان فک:

جایگزینی دندان ها با استفاده از دندان مصنوعی جزئی یا کامل هم برای توقف جذب استخوان فک کافی نیست. زیرا دندان مصنوعی تنها بخشی از فشار مورد نیاز را تامین می کند. این فشار در مقایسه با دندان های طبیعی چیزی در حدود ده درصد یا کمتر است.

حذف دندان های فک بالا نیز از دیگر علل تحلیل استخوان فک است. با افزایش حجم حفره سینوس میزان جذب استخوانی در این ناحیه افزایش می یابد. بدون وجود دندان ها، فشار هوا در حفره سینوس باعث جذب استخوان نزدیک به سینوس می شود.

دیگر علل تحلیل استخوان فک:

تحلیل استخوان ممکن است در اثر عدم تراز دندان ها ایجاد شود. در این شرایط جویدن به شکل طبیعی رخ نمی دهد و تحریک مورد نیاز استخوان رخ نمی دهد.

استخوان ممکن است در اثر عفونت آسیب رسان به فک دچار تحلیل شود. استئومیلیت از رایج ترین عفونت های دخیل در تحلیل استخوان است.

وجود یک تومور بزرگ در صورت ممکن است باعث نیاز به حذف تومور و بخشی از استخوان فک شود.

از دست رفتن استخوان و پروتز دندان:

پروتز دندان می تواند روند تحلیل استخوان را با فرسایش لبه استخوان شدت ببخشد. هر بار که با دندان های خود چیزی را می جوید، روی ریج استخوان فشار وارد می کنید که باعث جذب آن می شود. این امر موجب بروز اشکال دائمی در تناسب پروتز می شود. در این شرایط پروتز باعث زخم شدن بافت لثه و اشکال در جویدن می شود.

افرادی که از پروتز دندان استفاده می کنند پس از مدتی دچار افتادگی یک سوم پایینی صورت خود می شوند.

از بین رفتن ریج استخوان چانه را به بینی نزدیک تر می کند. این امر باعث کوتاه تر به نظر رسیدن صورت و فرو رفتگی در محل فک می شود. این نوع افتادگی صورت، ظاهر شما را چندین سال بزرگ تر نشان خواهد داد.

منبع:

pasadenaperiodontics

1 پاسخ

تعقیب

  1. […] مهم عدم امکان دریافت ایمپلنت در بسیاری از بیماران است. علل تحلیل استخوان فک شامل ابتلا به بیماری پریودنتال، عدم جایگزینی ریشه […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *