استئومیلیت فک یا عفونت استخوان:

استئومیلیت نوعی عفونت استخوان است. عفونت از طریق جریان خون به استخوان می رسد و به بافت اطراف منتشر می شود. عفونت ممکن است در خود استخوان یا در بافت اطراف آن شروع شود. عدم درمان آبسه دندان از رایج ترین علل استئومیلیت فک است.

این عارضه که زمانی غیر قابل درمان بود، امروزه با موفقیت بالا درمان می شود. در بسیاری از بیماران، استخوان مرده باید حذف شود و از داروهای آنتی بیوتیک قوی تا حداقل شش هفته استفاده می شود.

علائم استئومیلیت فک:

درد در ناحیه استخوان فک و تورم و قرمزی بافت اطراف از رایج ترین علائم ابتلا به این عارضه است. سایر علائم بیماری عبارتند از:

  • تب و لرز
  • تحریک پذیری
  • درد شدید در ناحیه مبتلا
  • احساس گرما در ناحیه عفونی شده
  • تحلیه چرک

گاهی استئومیلیت هیچ علامتی ندارد و تشخیص آن می تواند دشوار باشد.

زمان مراجعه به پزشک:

در صورتی که هر گونه نشانه ای از درد و عفونت دارید، یا به دلیل جراحی دهان و دندان در معرض ابتلا به عفونت قرار دارید یا ضربه ای شدید به صورت شما وارد شده که موجب جراحت گشته است، هر چه سریع تر به پزشک یا دندانپزشک مراجعه کنید.

دندانپزشک می تواند با استفاده از معاینه بافت اطراف استخوان و رادیوگرافی بروز عفونت در استخوان را تشخیص دهد.

علل:

میکروارگانیسم ها می توانند با ورود به جریان خون استخوان را تحت تاثیر قرار دهند.

بافت عفونی شده:

وجود جراحت در بافت اطراف استخوان، انجام جراحی دهان و دندان یا عدم درمان آبسه دندان باعث ورود عفونت به استخوان فک می شود.

مشکلات خونی:

اختلال در گردش خون و کاهش اکسیژن رسانی به استخوان از دیگر علل ابتلا به عارضه است. عدم کنترل سطح قند خون و ابتلا به دیابت می تواند این مشکل را تشدید کند.

سیگار کشیدن:

مصرف دخانیات از دیگر عوامل ابتلا به عفونت استخوان است. سیگار کشیدن باعث به تعویق افتادن بهبودی زخم و مستعد شدن بدن برای ابتلا به عفونت می شود.

عوارض ابتلا به بیماری:

ابتلا به استئومیلیت فک یا عفونت استخوان باعث تحلیل استخوان شدید در فک بیمار و نیاز به برداشتن استخوان می شود. در این شرایط بیمار بخش زیادی از بافت حامی دندان را از دست خواهد داد. این امر مانع از انجام برخی روش های درمانی جایگزینی دندان ها مانند ایمپلنت می شود. در این شرایط باید بیمار تحت درمان های مکمل مانند پیوند و بازسازی استخوان فک قرار گیرد که به زمان و هزینه بیشتری نیاز دارد.

منبع:

mayoclinic

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.