علت سیاه شدن دندان و روش درمان

دندان هایتان چه رنگی هستند؟ پاسخ قابل قبول به این سوال سفید، تا حدودی سفید و با کمی اغماض زرد است. حالا اگر یکی از دندان های شما سیاه یا خاکستری باشد چطور؟ همان طور که گفتیم یک دندان طبیعی می تواند سایه ای از سفید تا کمی زرد داشته باشد. اما دندان هرگز نباید سیاه، خاکستری یا قهوه ای باشد. علت سیاه شدن دندان چیست؟ در ادامه برخی از رایج ترین علل را بررسی می کنیم.

علت سیاه شدن دندان:

ابتلا به حفره دندان:

در صورتی که سیاه شدن دندان با درد همراه است، این مورد محتمل ترین دلیل است. حفره ها سوراخ های ریزی روی دندان و بین آنها هستند و گاهی باعث تغییر رنگ دندان می شوند. بهتر است علائم خود را از نظر وجود درد و حساسیت به دمای سرد و گرم بررسی کنید و به دندانپزشک مراجعه کنید.

وجود لکه ذاتی:

گاهی بدن به برخی داروها واکنش های عجیبی نشان می دهد. سیاه شدن دندان یکی از عوارض مصرف آنتی بیوتیک است. مصرف آنتی بیوتیک تتراسایکلین می تواند علت سیاه شدن دندان باشد.

وارد شدن ضربه:

در صورتی که ضربه مستقیمی به دهان شما وارد شده باشد که باعث سیاه شدن دندان گشته است، باید هر چه سریع تر به دندانپزشک مراجعه کنید. این تغییر رنگ حاصل افزایش آهن در جریان خون به دلیل التهاب است. در صورتی که شدت ضربه وارد شده به بدن به قدری شدید بوده است که بدن از خود پاسخ فیزیکی نشان داده است، باید برای معاینه مراجعه کنید.

دندان مرده:

زمانی که تنها یک یا چند دندان سیاه شده اند، احتمال زیاد به این دلیل است که دندان مرده است. شاید فکر می کنید دندان که زنده نیست؛ اما درون آن اعصاب و پالپ زنده قرار دارد. در صورتی که دندان در اثر عفونت دچار آسیب شود، اعصاب و پالپ داخل آن می میرند و دندان سیاه، خاکستری، قهوه ای یا آبی می شود. در صورتی که به این احتمال شک دارید، برای معاینه و درمان با دندانپزشک خود تماس بگیرید.

باکتری ها می توانند وارد فضای خالی مرکز دندان شوند و موجب ابتلا به آبسه شوند. دندانی که به شدت پوسیده و مرده است، باید کشیده شود. اما مراجعه زودهنگام می تواند دندان را نجات دهد. در این شرایط دندانپزشک می تواند دندان را عصب کشی کند.

فلوئوروزیس:

این عارضه خوش خیم است و به جز مشکلات زیبایی مشکل دیگری برای بیمار به وجود نمی آورد. این عارضه در اثر مصرف بیش از حد فلوراید در اثر قورت دادن خمیردندان یا دهانشویه رخ می دهد. در این شرایط استفاده از ونیر می تواند زیبایی لبخند بیمار را بازسازی کند.

منبع:

coralwestdental

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *