دندان مرده: علائم و گزینه های درمان

آیا می دانستید دندان می تواند بمیرد؟ در ادامه در مورد دندان مرده و علائم و روش های درمان آن بیشتر یاد می گیریم.

علت مردن دندان:

دندان سالم دارای بافت نرمی در مرکز خود به نام پالپ است. پالپ دارای بافت اعصاب و عروق خونی است که دندان را زنده نگه می دارند. پالپ از تاج دندان تا نوک ریشه را شامل می شود.

در برخی موارد ممکن است پالپ آسیب ببیند. زمانی که پالپ دچار آسیب می شود و نمی تواند خود را ترمیم کند، ممکن است بمیرد. زمانی که پالپ بمیرد، دندان نیز می میرد.

آسیب دیدن پالپ می تواند علل زیادی داشته باشد. دندان ترک خورده یا وجود پوسیدگی عمیق دو علت مهم مردن دندان هستند. زمانی که دندان ترک می خورد، باکتری های دهان از این مسیر خود را به پالپ می رسانند و باعث آبسه دندان می شوند. وجود پوسیدگی های عمیق نیز از علل رسیدن باکتری به پالپ دندان هستند. در هر دو صورت پالپ عفونی می شود و می میرد.

علائم دندان مرده:

دندان مرده و پالپ عفونی شده نشانه های زیادی دارد. وجود درد در هنگام جویدن یا وارد شدن فشار به دندان یکی از مهم ترین علائم دندان مرده است. درد مداوم از دیگر نشانه های عارضه است. حساسیت شدید در دندان عفونی شده در هنگام مصرف مواد غذایی سرد و گرم دیگر نشانه بیماری است.

درد همیشه بعد از مردن دندان رخ نمی دهد. برخی از افراد اصلا دچار درد نمی شوند و شاید اصلا از مردن دندان خود آگاه نشوند. انجام معاینات روتین دندانپزشکی در تشخیص دندان مرده بدون علامت اهمیت زیادی دارد.

گزینه های درمانی:

در صورتی که پالپ عفونی شود و بمیرد، به خودی خود بهبود نمی یابد. بدون درمان، عفونتی که پالپ را کشته است، به استخوان اطراف دندان منتشر می شود.

سپس درون فک پاکتی از چرک تجمع می یابد. برای پیشگیری از شرایط بحرانی، مراجعه سریع برای درمان دندان مرده اهمیت زیادی دارد.

درمان با دو روش انجام می شود: کشیدن دندان و عصب کشی. با توجه به وضعیت دندان و فک، دندانپزشک بهترین روش درمانی را پیشنهاد خواهد داد. برای مثال، در صورتی که دندان به شدت شکسته باشد، دندانپزشک توصیه می کند که دندان کشیده شود. در صورتی که دندان مشکل دیگری به جز مردن پالپ نداشته باشد، انجام عصب کشی می تواند به نجات دندان کمک کند.

در صورتی که یکی از دندان های شما درد دارد، تغییر رنگ داده، یا به دمای مواد غذایی حساس شده است، برای معاینه و درمان با متخصصان کلینیک دندانپزشکی ما تماس حاصل فرمایید.

منبع:

colgate

2 پاسخ

تعقیب

  1. […] دندان مرده دندانی است که دچار عفونت و آسیب شدید شده است و پالپ و اعصاب آن مرده اند. عدم درمان دندان مرده مانند داشتن بمبی در دهان است. به طور کلی از دو روش برای درمان دندان مرده استفاده می شود: کشیدن دندان و عصب کشی در صورت وجود راهی برای نجات دندان. […]

  2. […] دندان مرده: علائم و گزینه های درمان علائم پوسیدگی دندان: آگاهی بیشتر […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *