علل مردن دندان: عوارض پوسیدگی شدید دندان

دندان بافت زنده ای است که در مرکز خود دارای اعصاب و پالپ زنده است. اعصاب و سایر بافت های زنده معمولا در اثر فقدان جربان خون می میرند. آگاهی از علل مردن دندان می تواند در پیشگیری از عارضه موثر باشد.

علل مردن دندان:

جریان خون مواد غذایی و اکسیژن را به سلول های زنده می رساند. این امر در مورد پالپ دندان نیز صدق می کند. زمانی که پالپ شروع به مردن می کند، باکتری ها شروع به تغذیه از مواد فاسد شده می کنند. باکتری ها در دندان تو خالی شده ساکن می شوند و با تکثیر، ایجاد عفونت و التهاب موجب دندان درد در بیمار می شوند. علل مردن دندان شامل یکی از موارد زیر می شود:

پوسیدگی دندان:

عدم درمان پوسیدگی دندان و پیشروی آن باعث مردن دندان می شود.

پوسیدگی دندان از لایه های بیرونی شروع می شود. عدم مراجعه برای معاینه و درمان موجب نفوذ حفره به لایه های عمیق تر دندان و در نهایت رسیدن پوسیدگی به پالپ دندان می شود.

باکتری های دهان همواره به دنبال راهی برای ورود به دندان هستند. پوسیدگی عمیق مسیر مستقیمی برای دسترسی باکتری ها به بافت زنده داخل دندان باز می کند. بدن از طریق واکنش التهابی تمام تلاش خود را برای مبارزه با عفونت خواهد کرد. اما بدون کمک تخصصی، گلبول های سفید محکوم به شکست هستند.

در نهایت جریان خون به دندان کاملا قطع خواهد شد و اعصاب بدون غذا و اکسیژن می مانند. با پیشرفت عارضه، بیمار دچار درد شدید خواهد شد.

گفته های فوق حاکی از اهمیت معاینات دندانپزشکی است. تمام تلاش خود را برای پیشگیری از پوسیدگی دندان انجام دهید.

تروما:

تروما به دندان یکی از دیگر علل مردن دندان است. زمانی که ضربه شدیدی به صورت و دندان وارد می شود، عروق خونی پاره می شوند. این امر موجب قطع جریان خون به دندان و در نهایت مردن دندان می شود.

در صورتی که ضربه موجب شکستن یا ترک خوردن دندان شده باشد، درد زیاد خواهد بود. بهتر است بلافاصله پس از وارد شدن هر نوع ضربه به دندان، به دندانپزشک مراجعه کنید. در برخی موارد ضربه وارد شدن موجب بروز علامت واضحی از درد و خونریزی نمی شود. بنابراین مراجعه به موقع می تواند به نجات دندان کمک کند.

بسته به علت مردن دندان، روش درمان متفاوت خواهد بود. در صورتی که راهی برای نجات دندان وجود داشته باشد، از عصب کشی برای درمان استفاده می شود. در غیر این صورت راهی به جز کشیدن دندان وجود نخواهد داشت.

منبع:

authoritydental

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *