علائم سوراخ شدن سینوس در دندانپزشکی:

تخمین زده می شود که حدود ۲۰ میلیون جراحی کشیدن دندان هر سال در ایالات متحده آمریکا انجام می شود. جراحان دندانپزشکی در اعمال جراحی دهان و دندان به خصوص کشیدن دندان آموزش دیده اند و هر ساله عمل های زیادی را بدون عوارض انجام می دهند. اما عوارضی با کشیدن دندان همراه است که یکی از آنها سوراخ شدن سینوس است. آشنایی با علائم سوراخ شدن سینوس در دندانپزشکی می تواند به درمان به موقع کمک کند.

سوراخ شدن سینوس چطور رخ می دهد:

زمانی که بیمار برای کشیدن دندان مراجعه می کند، به علل و عوامل منحصر به فردی، در معرض خطر سوراخ شدن سینوس قرار دارد. سینوس های ماگزیلاری درست در بالا و نزدیکی دندان های مولار و پرمولار در فک بالا قرار دارند. ریشه دندان های مولار از سینوس ها توسط یک استخوان جدا شده است که به شکل مانعی بر سر راه این دو عمل می کند. گاهی در طول اعمال جراحی تهاجمی مانند پیوند استخوان یا کشیدن دندان ممکن است این مانع آسیب ببیند با همراه با دندان کاملا جدا شود. در موارد نادر این مانع اصلا وجود ندارد و ریشه دندان به طول طبیعی در سینوس قرار دارد.

علائم سوراخ شدن سینوس در دندانپزشکی:

معمولا پیش از شروع جراحی، دندانپزشک می تواند احتمال وارد شدن آسیب به سینوس را بر اساس عکس رادیوگرافی پیش بینی کند. در این شرایط ممکن است دندانپزشک استفاده از جراحی سینوس لیفت را برای پیشگیری از آسیب دیدن سینوس ها پیشنهاد دهد. درمان های سینوسی بسیار متنوع هستند و به شرایط بیمار بستگی دارند.

علائم سوراخ شدن سینوس در دندانپزشکی عبارتند از:

  • خروج مایع از بینی در حین نوشیدن
  • خونریزی متناوب از محل زخم
  • خروج و عبور هوا از مسیر بینی به دهان در حین نفس کشیدن

در پی یافتن هر یک از علائم سوراخ شدن سینوس در دندانپزشکی و یا شک به وجود عارضه، بیمار باید هر چه سریع تر با دندانپزشک خود تماس بگیرد تا از عوارض محتمل این آسیب پیشگیری شود.

پس از انجام ترمیم سوراخ سینوس، رعایت توصیه های دندانپزشک برای بهبودی بیمار تاثیر زیادی دارد. در هر شرایطی، چه موارد مربوط به کشیدن ساده دندان یا جراحی دندان، بیمار باید بیشترین احتیاط را در مورد محل زخم در زمان خوردن، نوشیدن، عطسه کردن، سرفه کردن، خونریزی بینی و موارد مشابه داشته باشد تا فشاری به ناحیه مبتلا وارد نشود. توصیه های انجام گرفته به بیمار، برای دستیابی به دوره بهبودی آسان و افزایش احتمال موفقیت درمان است. رعایت آنها ضرورت دارد.

منبع:

info.chcaustell

1 پاسخ

تعقیب

  1. […] علائم سوراخ شدن سینوس در دندانپزشکی: عوارض سینوس لیفت: پیش درمان ایمپلنت […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.