درمان سوراخ شدن سینوس در دندانپزشکی:

سوراخ شدن سینوس عارضه ای است که باعث ایجاد مسیر ارتباطی بین سینوس و دهان می شود و در صورت عدم تشخیص ممکن است باعث ایجاد عفونت شدید در بیمار شود. سوراخ شدن سینوس ممکن است پس از کشیدن دندان مولار یا عقل یا جراحی سینوس لیفت و در اثر تماس با ابزارهای دندانپزشکی رخ دهد. درمان سوراخ شدن سینوس در دندانپزشکی برای پیشگیری از عفونت اهمیت زیادی دارد.

تشخیص سوراخ شدن سینوس:

از آنجا که در برخی از بیماران حفره سینوس بسیار به دندان مولار نزدیک است، همواره پیش از جراحی دندان و کشیدن آن، از بیمار عکس رادیوگرافی تهیه می شود. در صورتی که سینوس به ریشه دندان نزدیک باشد، احتمال وجود خطر به بیمار اطلاع داده می شود.

یکی از روش های رایج برای تشخیص سوراخ شدن سینوس، استفاده از روش دمیدن هوا در بینی است. در این روش از بیمار خواسته می شود که سوراخ بینی را با دست بگیرد تا هوا از آن خارج نشود. سپس از بیمار خواسته می شود که در بینی خود بدمد. در صورتی که از محل کشیده شدن دندان حباب خارج شود، باز بودن حفره سینوسی تایید می شود.

درمان سوراخ شدن سینوس در دندانپزشکی:

درمان فوری:

در صورتی که پس از کشیدن دندان، وجود ارتباط سینوس دهان تایید شود، جراح ابتدا طبیعی بودن و وجود جسم خارجی در حفره سینوس را بررسی خواهد کرد. بدین ترتیب در مورد روش بستن حفره دندان تصمیم گیری خواهد کرد.

درمان با تاخیر:

در صورتی که دندانپزشک در زمان کشیدن دندان متوجه سوراخ شدن سینوس نشود، ابتدا باید هر گونه عفونت درمان شود. پس از رفع عفونت، از جراحی فلپ و استفاده از بافت دهان برای بستن ارتباط سینوس دهان استفاده می شود.

آیا ممکن است سوراخ سینوس به خودی خود بهبود یابد؟

در صورتی که ارتباط سینوس دهان، بسیار کوچک باشد، این احتمال وجود دارد که ظرف ۴۸ ساعت پس از جراحی، عارضه به خودی خود بهبود یابد. اما معمولا درمان سوراخ شدن سینوس در دندانپزشکی به مداخله و جراحی نیاز دارد.

توصیه های پس از درمان:

در صورتی که تحت جراحی بستن مسیر ارتباطی سینوس دهان قرار گرفته اید، باید از تخلیه مسیر بینی یا قرقره کردن دهانی خودداری کنید. پس از جراحی باید تا مدت زمان توصیه شده توسط دندانپزشک از مایعات و مواد غذایی نرم و شل استفاده کنید. پس از یک هفته بخیه ها کشیده خواهند شد و باید به صورت دوره ای برای معاینه محل زخم به کلینیک دندانپزشکی مراجعه کنید.

مبنع:

medodedentista

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *