دهانشویه تزئینی در مقایسه با دهانشویه درمانی:

بهداشت دهان و دندان نقش مهمی در اعتماد به نفس ما در ظاهر شدن در جمع دارد. با این حال، استفاده از دهانشویه نیز با مسائل و مشکلاتی همراه است. به طور کلی تمام دهانشویه ها در دو دسته قرار می گیرند: دهانشویه تزئینی و دهانشویه درمانی.

دهانشویه تزئینی:

دهانشویه تزئینی یا زیبایی را معمولا در تبلیغات می بینیم. یافتن آن زیاد دشوار نیست زیرا در تمام ردیف های داروخانه ها دیده می شود. این نوع دهانشویه با مزایا و معایبی همراه است:

مزایا:

  • به طور موقت بوی بد دهان را از بین می برد.
  • مزه نعناع را در دهان باقی می گذارد و به دهان حس تازگی می دهد.

معایب:

  • با استفاده از دهانشویه تزئینی باکتری های مضر کشته نمی شوند زیرا این نوع دهانشویه تنها بوی بد دهان را پنهان می کند.
  • این نوع دهانشویه پلاک، جینجیویت و پوسیدگی دندان را کاهش نمی دهد. در ساخت این دهانشویه از مواد شیمیایی موثر در درمان بیماری های دهان و دندان استفاده نمی شود.

دهانشویه درمانی:

دهانشویه درمانی به طور خاص برای اهداف درمانی دهان و دندان ساخته شده است. برخلاف دهانشویه تزئینی، این نوع دهانشویه باید مورد تایید وزارت بهداشت و اداره استاندارد قرار گیرد. متخصصان به طور دائم اثربخشی و ایمنی آن را بررسی می کنند. همانند دهانشویه تزئینی این نوع دهانشویه نیز دارای مزایا و معایب خود است.

مزایا:

  • این نوع دهانشویه برای استفاده روزانه ایده آل است زیرا با باکتری های مضر مبارزه می کند و پلاک دهان، ابتلا به بیماری جینجیویت و پوسیدگی دندان را کاهش می دهد.
  • برخی از انواع آن حاوی فلوراید است که برای پیشگیری از پوسیدگی دندان مفید هستند. فلوراید تاثیر زیادی در تقویت مینای دندان و بازگشت مواد معدنی از دست رفته دندان دارد. در نتیجه دندان تا حد زیادی می تواند در برابر باکتری های مضر مقاومت کند.

معایب:

  • در از بین بردن کامل باکتری ها موفق نیست، اما می تواند به پیشگیری از پوسیدگی دندان و بیماری لثه کمک کند. در واقع این محصول بدون استفاده از مسواک و نخ دندان تاثیر چندانی ندارد و مکمل این دو به شمار می رود.

به طور خلاصه، استفاده از دهانشویه درمانی به صورت روزانه ترجیح داده می شود. برای بررسی نوع مناسب برای شما و نیز دوز مناسب فلوراید در آن، با دندانپزشک خود مشورت کنید. این بدین دلیل است که بسیاری از دهانشویه های درمانی حاوی مواد شیمیایی هستند و قورت دادن دوز بالای آنها می تواند به شما آسیب بزند.

منبع:

pomptonlakesdentistry

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *